Od vypuknutia pandémie je v slovenskej ekonomike najvyššia inflácia spomedzi všetkých krajín platiacich eurom. Jedine v júli dokázalo držať krok Rakúsko, kde, rovnako ako na Slovensku, stúpli priemerné ceny o 1,8 percenta. Pre porovnanie, v nemeckej ekonomike bola v júli inflácia na rovnej nule a Grécku dokonca mínus 2,1 percenta.
Vysoké ceny energií
Ceny potravín rastú na západe podobným tempom ako na Slovensku. Priepastné rozdiely sú v sumách inkasovaných za teplo, plyn a elektrinu. Môže za to pružnejšia regulácia v starých členských štátoch Európskej únie, kde ceny energií bežne menia viackrát do roka. Slovenský regulátor platnosť väčšiny rozhodnutí načasuje k začiatku roka. „Preto u nás je pokles cien energii na úrovni 5 až 6 percent a v iných krajinách skôr okolo 10 percent,“ priblížil senior analytik Tatra banky Juraj Valachy.
Pri pohľade na zlacňovanie cien motorových palív nie sú zásadné rozdiely medzi jednotlivými krajinami Únie. No v porovnaní so západom má Slovensko vyššiu jadrovú infláciu. Tá zobrazuje rast cien po očistení o zdražovanie potravín a energií.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?