Štvornásobný premiér nikdy nebol fanúšikom súkromného sporenia na dôchodok. Robert Fico počas svojich vlád obral ľudí nachádzajúcich sa v druhom pilieri o obrovské peniaze. Po finančnej kríze práve jeho vláda zaviedla garancie. Dôchodkové správcovské spoločnosti na ich základe musia prípadné straty v dlhopisových fondoch zaplatiť sporiteľom z vlastných peňazí.

Na samotnej zmene nebolo nič zlé. Problémy spôsobil štátom organizovaný presun z negarantovaných do garantovaných fondov. Čiže do menej výnosnej zóny z dlhodobého pohľadu. Udialo sa tak v najmenej vhodnom čase – po skončení pádov akciových trhov. Sporitelia preto prišli o šancu zarobiť na následnom niekoľko rokov trvajúcom raste búrz, ktoré na historické maximá potiahlo kvantitatívne uvoľňovanie – tlačenie peňazí. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť pred pár rokmi výšku vzniknutých škôd odhadla na niekoľko miliárd eur.

Zamestnanci prídu o desaťtisíce eur

Smer sa aj vo svojej štvrtej vláde rozhodol obrať pracujúcich ľudí o časť budúcich úspor v druhom pilieri. Od začiatku roka odvod do druhého piliera klesol na štyri percentá. „Nikomu nič neberieme. Všetko ostáva aj naďalej zachované,“ komentoval zmenu po jej schválení na vláde koncom minulého roka premiér Robert Fico. Nie je to pravda. Ešte minulý rok bol odvod na úrovni 5,5 percenta. Zároveň sa počítalo s tým, že do roku 2027 stúpne na šesť percent. Zníženie o dva percentuálne body bude mať zásadné dopady na výšku úspor v druhom pilieri.

Dvadsaťštyriročný človek pracuje za hrubú mzdu 1 300 eur. Nachádza sa v predvolenej investičnej stratégii. Predpokladajme, že indexové fondy zarábajú ročne osem percent a dlhopisové dve percentá. Pri šesťpercentnom odvode bude výška úspor v deň odchodu do penzie 206-tisíc eur. Štvorpercentný odvod zníži výslednú sumu na 139,6-tisíca eur. Znížením odvodov tak sporiteľ v druhom pilieri príde o 66,5-tisíca eur. Ide o modelový prepočet od Dôchodkovej správcovskej spoločnosti Kooperativa.

Straty zo zníženia odvodov môžu byť aj vyššie. „Priemerne zarábajúci človek príde touto zmenou na dôchodku mesačne o približne 344 eur z druhého piliera. Predpokladať, že by to v plnej miere vynahradil štát, je veľmi odvážne,“ upozorňuje Igor Vilček, vedúci oddelenia Riadenia investícií vo VÚB Generali. Dôvodom je známy demografický problém. Ten spočíva v klesajúcom počte pracujúcich ľudí a rastúcom počte penzistov. Minulý rok pracovalo v domácej ekonomike 2 435 100 ľudí. Sociálna poisťovňa napriek tomu nedokázala z ich odvodov pokryť všetky penzijné nároky a od štátu dostala pomoc vo výške 1,16 miliardy eur.

Druhý pilier neochránilo vysoké zhodnotenie úspor

Koncom minulého roka malo v druhom pilieri približne 1,8 milióna Slovákov investovaných takmer 14 miliárd eur. Pri pohľade na ročné výsledky skončil v strate len jeden dlhopisový fond. Majetok sporiteľov sa prepadol o 1,78 percenta v garantovanom fonde od spoločnosti Uniqa. Investície do dlhopisov môžu skončiť z ročného pohľadu v mínuse. Sporiteľ na nich nemôže mať menej peňazí len v deň odchodu do penzie. Garantované fondy od zvyšných správcov dosiahli ročný zisk od 2,70 percenta do 5,75 percenta.

V negarantovaných fondoch si prípadné straty zaplatí sporiteľ z vlastných peňazí. S vyšším rizikom je zároveň spojená šanca na výrazne lepšie zhodnotenie úspor. Výnosy všetkých negarantovaných fondov minulý rok prekonali hranicu desiatich percent. Zisky indexových fondov sa dokonca blížili k úrovni dvadsiatich percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa