Celé mesiace panujú na finančných trhoch nepokoje, svetová ekonomika trpí, geopolitická dôvera je podlomená. Ekonomické trhliny dosahujú také rozmery, aké nebolo vidno desaťročia. Globálna inflácia je prvýkrát za takmer 40 rokov dvojciferná. Federálny rezervný systém, ktorý najskôr reagoval pomaly, zvyšuje teraz úrokové sadzby najrýchlejším tempom od 80. rokov minulého storočia, zatiaľ čo dolár je najsilnejší za dve desaťročia. To spôsobuje neistotu najmä mimo Ameriky.
Aj Európska centrálna banka (ECB) sa rozhýbala a plánuje zvýšiť úrokové sadzby pravdepodobne ešte niekoľkokrát. Pre spotrebiteľov tak nastáva bolestivé obdobie, keďže ECB sa snaží utlmiť dopyt, ktorý prispieva k súčasnej vysokej inflácii.
Na prvý pohľad sa zdá, že ide len o bežné príznaky medvedieho trhu a prichádzajúcej recesie. Podľa špeciálnej správy, ktorú zverejnil The Economist, však prichádza niečo väčšie. Nastupuje vraj úplne nový režim, respektíve éra vo svetovej ekonomike. Môže priniesť také dôsledky, aký mal vzostup keynesiánstva po druhej svetovej vojne či plný prechod na voľné trhy a globalizáciu v 90. rokoch 20. storočia (vrátane postkomunistických štátov).
Akútne nebezpečenstvá
To všetko znamená definitívny koniec ekonomickej pohody začínajúcej v roku 2010. Nové usporiadanie prináša akútne nebezpečenstvá, od finančného chaosu po rozvrátené centrálne banky a nekontrolovateľné verejné výdavky. Po ruskej invázii na Ukrajinu sa zrútila globalizácia a energetický systém je narušený. Globálne akcie klesli o 25 percent v dolárovom vyjadrení, čo je najhorší výsledok prinajmenšom od 80. rokov 20. storočia a vládne dlhopisy sú na ceste k najhoršiemu stavu od roku 1949.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?