Vojnový konflikt v pásme Gazy spôsobil prudký nárast cien ropy, ale táto sa zatiaľ nachádza o niekoľko percent nižšie ako boli tohtoročné maximá. Na druhej strane, ešte nepoznáme rozsah odpovede Izraela.
Nafta môže byť opäť drahšia ako benzín, chýba náhrada ruskej ropy od OPEC-u
A na tú odpoveď bude nasledovať ďalšia odpoveď podporovateľov Hamasu a následne môžu prísť sankcie zo strany Západu a celý kolotoč môže nepríjemne pripomínať rok 2022. Tým rozdielom, že teraz by sme mali vojnové konflikty rovno dva.
Ako sú rozdané karty? Začnime od situáciu na trhu s ropou, ktorý sa len nedávno stabilizoval. Pokus Saudskej Arábie a OPECu udržať umelo nízke ceny obmedzenou produkciou narazil na svoje limity a cena ropy poklesla.
Samotný útok Hamasu na Izrael ceny ropy zvýšil, ale len minimálne. Plánovaná pozemná ofenzíva Izraela do Pásma Gazy cenu ropy zvýšila viac, ale stále to nie sú úrovne, ktoré sme videli ešte v auguste tohto roka.
Izrael nie je veľkým producentom ropy a podobne ním nie sú ani susedné štáty ako sú Egypt, Jordánsko, Sýria či Libanon. Záujmy v regióne však majú aj členovia OPECu a na nich sa zase pozerajú lídri Západu.
Prepletené záujmy mocností
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?