O koľko sa zadlžite budúci rok a ktoré ministerstvo míňa najviac? Otestujte sa z konsolidácie
Doslova na poslednú chvíľu predložila vláda návrh rozpočtu. Poznáte predložené čísla a opatrenia? Urobte si kvíz o verejných financiách
1/10 Prvá otázka patrí najdôležitejšiemu číslu. Aký bude budúcoročný deficit verejných financií?
Budúcoročný rozpočet počíta s deficitom vo výške 7,84 miliardy, čo znamená 5,97 percenta HDP. Každý Slovák sa vďaka štátu v budúcom roku zadlží o vyše 1 400 eur. Číslo 131 miliárd vyjadruje budúcoročné HDP Slovenska.
2/10 V médiách sa môžeme stretnúť s výrazmi štátny rozpočet a rozpočet verejnej správy. Aký je medzi nimi rozdiel?
Pre budúci rok sú príjmy štátneho rozpočtu naplánované na 22,7 miliardy eur výdavky na 30,3 miliardy. Rozpočet verenej správy počíta s príjmami 53,5 miliardy a výdavkami 61,3 miliardy.
3/10 Agentúra Fitch nedávno znížila Slovensku rating na „A-“, Grécku zasa rating zvýšila a krajinu vrátila do investičného pásma. Aký je najnižší rating, vďaka ktorému je štát v investičnom pásme?
Investičné pásmo zahŕňa deväť stupňov (AAA, AA+, AA, AA-, A+, A, A-, BBB+, BBB, BBB-) Špekulatívne pásmo sa začína na úrovni BB+.
4/10 Slovensko musí konsolidovať minimálne o 0,5 percenta HDP. Táto povinnosť je daná zákonom. Ako sa môže vláda tejto povinnosti zbaviť?
Zákon o výdavkových limitov bol schválený iba ako obyčajný zákon. Pre nezhody v predchádzajúcej koalícii chýbal dostatok hlasov na prijatie ústavnej povinnosti. Napriek tomu nie je jednoduché vyhnúť sa povinnosti konsolidovať. Ide o jeden z míľnikov Plánu obnovy. Ak by Slovensko nekonsolidovalo, mohla by EÚ zastaviť vyplácanie peňazí z Plánu obnovy.
5/10 Štát konsoliduje najmä zvyšovaním príjmov. Koľko percent zamestnancov v štátnej správe by bolo možné prepustiť?
O úsporách päť percent pre jednotlivé ministerstvá hovorí súčasná vláda. Úradnícky kabinet Ľudovíta Ódora navrhol znížiť počet úradníkov o 10 percent. Staršie audity však identifikovali možné úspory až vo výške 20 percent.
6/10 Ktoré ministerstvo má v budúcom roku naplánované najvyššie výdavky?
Ministerstvo práce plánuje v budúcom roku minúť 4,9 miliardy eur. Výdavky zahŕňajú náklady na úrady práce, ale pomoc ľuďom v hmotnej núdzi. Druhé najvyššie výdavky má naplánované ministerstvo školstva vo výške 4,3 miliardy.
7/10 Ešte jedna otázka k výdavkom. Ktoré ministerstvo má naplánované najvyššie mzdové výdavky?
Ministerstvo vnútra plánuje minúť na mzdy 906 miliónov eur. Ide aj o zamestnancov okresných úradov, policajtov a hasičov. Druhé najvyššie mzdové výdavky má rezort obrany a to vo výške 506 miliónov.
8/10 V roku 2025 avizuje vláda progresívne zdanenie príjmov. Progresívne sadzby malo Slovensko aj pred zavedením rovnej dane. Koľko sadzieb a mzdových pásiem vtedy platilo?
Bolo ich sedem a zdaňovali sa sadzbou 12, 20, 25, 30, 35 , 40 a 42 percent.
9/10 Vláda nešetrí tak, ako odporúčajú odborníci. Čo by sa však stalo, ak by koalícia predložila vyrovnaný rozpočet?
Ešte v lete ministerstvo financií pod vedením nezávislého odborníka Milana Horvátha upozornilo, že je potrebné konsolidovať viac ako vyžaduje zákon. Teda nielen o 0,5 percenta HDP. Na druhej strane však dodali, že ani vyrovnaný rozpočet si krajina nemôže dovoliť. Vypočítali, že drastické úspory by v praxi znamenali prepad reálneho HDP o štyri percentá, 45-tisíc ľudí by stratilo zamestnanie a reálne mzdy by poklesli o 5,3 percenta.
10/10 Prvá otázka bola k výške deficitu. Aké však bude na budúci rok celkové zadlženie Slovenska?
Na konci budúceho roka by mal byť hrubý verejný dlh 76,6 miliardy eur. Keďže Slovensko dlh neznižuje, v roku 2026 by mal dlh vystúpiť až na 89,9 miliardy.
Tvoj výsledok Mohlo to byť aj lepšie.
Rozpočet bol predložený na poslednú chvíľu, aj preto si ho ľudia nestihli preštudovať.
Tvoj výsledok Stále veľmi dobrý výsledok.
S veľkou pravdepodobnosťou viete o rozpočte viac ako poslanci, ktorí o ňom rozhodujú.
Tvoj výsledok Výborný výsledok.
Rozpočtu rozumiete. Iná otázka je, či by ste našli politickú odvahu na nepopulárne opatrenia.