Výber správ TRENDU zo štvrtka 15. februára 2024

Šanca na mäkké pristátie odchádza

Inflácia neklesá, inflácia kolabuje. To môže byť záver z pohľadu na vývoj spotrebiteľských cien v krajinách strednej Európy zverejnený vo štvrtok. Inflácia na Slovensku klesla z úrovne 5,9 percenta v decembri na súčasných 3,9 percenta. V Poľsku prepadla, a to z úrovne 6,2 percenta na rovnakých 3,9 percenta. Česko sa však stalo šampiónom, keď inflácia doslova skolabovala z 6,9 percenta na 2,3 percenta.

Pokles inflácie je pozitívny. Problém ale vzniká, ak je omnoho rýchlejší, ako očakávajú ekonómovia. Ako teraz. Ukazuje totiž, že centrálne banky to s rastom úrokových sadzieb prehnali. Nižšia ako predpokladaná inflácia je následkom, že spotrebitelia míňajú menej a ekonomika sa spomaľuje. Mnohí sa začínajú pýtať, či skutočne chcú centrálni bankári stále držať úrokové sadzby nad úrovňami škodlivými pre ekonomiku?

V Poľsku ešte stále drží NBP úroky na úrovni 5,75 percenta, ČNB na 6,25 percenta a ECB na 4,5 percenta. Ekonomika je ale ako tanker, ktorý musí vypnúť motory 25 kilometrov pred prístavom. Podobne môže trvať až 25 mesiacov, kým sa úplne prejaví zmena politiky centrálnej banky. Aj preto vrchol bolesti príde až koncom tohto roka. Kde dovtedy bude ekonomika, nevie nikto.

Európska komisia sa však obáva, že ďalej spomalí. „Ekonomika EÚ vstúpila do roku 2024 na slabších základoch, ako sa očakávalo,“ uviedla. „Vyhliadky pre hospodárstvo EÚ v prvom štvrťroku 2024 zostávajú slabé,“ dodala a znížila odhady rastu HDP z úrovne 1,2 percenta na 0,8 percenta. Podobné zníženia očakávania rastu HDP v posledných týždňoch prišli aj od ďalších verejných inštitúcií.

Kým ich odhady s realitou často nesedia, tvrdé dáta ukazujú iný obraz. Vo štvrtok zažila svetová ekonomika viacero prekvapení. Jedným z nich bol „šokujúci“ prepad britskej ekonomiky do recesie, ktorý nikto neočakával. Nielenže rast HDP vo štvrtom kvartáli vyšiel záporne, ale aj rast v treťom kvartáli bol revidovaný nadol. Bol to šok nielen pre vládu, ktorá ľuďom sľúbila ekonomický odraz, ale aj pre centrálnu banku, ktorá stále drží úroky na vyše piatich percentách z obáv o infláciu.

Recesijný šok nezažilo iba Spojené kráľovstvo, ale aj Japonsko. To ukázalo, že netradične vysoká inflácia v posledných rokoch nebola inflácia, ale – tak ako všade inde – iba ponukový šok, ktorý odznieva. Vyššie ceny nepriniesli trvalo vyššie ceny, ale likvidáciu časti dopytu domácností a firiem. Ten sa preniesol do poklesu HDP o 0,4 percenta. Ilúzie centrálnych bankárov Japonska o udržateľnej inflácii a skorom zvyšovaní sadzieb zmizli. Napriek rekordne slabému jenu.

A rekordne silným akciám. Japonský akciový index sa obchoduje len tesne pod historickými maximami zaznamenanými v roku 1989. Čoskoro ich môže prekonať. Paradoxne, akcie sú takmer najsilnejšie v histórii napriek aktuálnej recesii. A nikomu to neprekáža.  

Rovnaká situácia je v Nemecku či Spojenom kráľovstve. Divergencia medzi reálnou ekonomikou a akciovými trhmi je do očí bijúca. Slabá ekonomika pritom znamená slabé zisky firiem, a to by malo znamenať slabé akcie. Bláznenie okolo AI však fundamenty zatlačilo do úzadia. Dobre to vidno napríklad v Európe.

Počas prebiehajúcej európskej výsledkovej sezóny zverejnila výsledky zatiaľ iba tretina spoločností, no výsledok je alarmujúci. Odkedy začal Bloomberg sledovať výsledky európskych spoločností v roku 2020, nikdy nebol počet nedosiahnutých odhadov analytikov tak veľký ako teraz. Až 53 percent firiem zaznamenalo „miss“, čo je viac ako v druhom kvartáli 2020, keď vyčíňal covid. V priemyselnom sektore ide o 73 percent firiem. Jediný sektor, ktorý očakávania prekonal, sú prirodzene technológie vedené ASML.

Scholz Visits BMW Factory
Neprehliadnite

Slovenský HDP sa rekordne nafúkol. Pre ekonomiku to nie je dobrá správa. Výber správ TRENDU

Koniec AI boomu prichádza

Investori veria, že AI technológie radikálne zmenia svet. Vidno to najmä na ziskoch vybraných firiem, ako je Nvidia, Super Micro Computer či Arm Holding, ktorých cena rastie o desiatky či dokonca stovky percent len v tomto roku. Kým pre niekoho sú takéto zisky nádejou bohatstva, história ukazuje, že sa rast technologických akcií blíži k vrcholu.

Hurhaj okolo AI sa totiž začína zo strany firiem strácať. Kým európske, americké a ázijské firmy v treťom kvartáli minulého roka zmienili slovo AI vo svojich výsledkoch 691-krát, momentálne to je menej ako 200-krát. V minulom kvartáli to bolo 500-krát. Znamená to, že implementácia AI je omnoho komplexnejšia a náročnejšia, alebo možno ani nenapĺňa pôvodné zámery.

S témou AI úzko súvisí aj robotizácia. Počet objednávok robotov v Spojených štátoch v minulom roku prepadol najviac od začiatku merania dát, tvrdí Združenie pre pokročilú automatizáciu známe aj ako A3. To nie je znak ekonomiky so silnými vyhliadkami, o ktorej hovoria čísla HDP. Upozornením, že ekonomicky silný spotrebiteľ nemusí už dlho vydržať, boli štvrtkové čísla maloobchodných tržieb, ktoré sa prepadli najviac za posledný rok.

Slabá automatizácia súvisí so skutočnosťou, že nie všetkým firmám sa darí. Stačí sa pozrieť na ostatné firmy okrem „veľkolepej sedmičky“ a realita je značne odlišná. Rast iba niekoľkých vybraných titulov sa až príliš podobá na technologickú bublinu z roku 2000.

Vtedy investori očakávali, že internet zmení svet. Technologické firmy a dodávatelia hardwaru boli veľkými víťazmi. Problém bol, že investori verili, že transformácia sa udeje prakticky za noc. Tento optimizmus až priveľmi pripomína optimizmus ohľadom AI. Tak ako vtedy dopyt po serveroch tlačil ceny výrobcov vyššie, dnes podobný dopyt tlačí ceny výrobcov čipov na rekordné úrovne.

Len čo vznikne situácia, že nastane nadprodukcia čipov, ich cena prudko poklesne. Na konci 90. rokov trval technologický boom štyri roky, a jedným z najväčších víťazov bolo Cisco. Po prasknutí bubliny jeho cena skolabovala o takmer 90 percent. Odvtedy sa čiastočne pozviechala, no aj tento štvrtok firma opäť sklamala investorov.   

Spoločnosť, ktorá benefituje z napredovania umelej inteligencie v podobe riešení pre telekomunikačný a cloudový sektor, oznámila pokles tržieb a prepustenie piatich percent pracovníkov. A to sa len pred nedávnom dohodla na partnerstve s Nvidiou.

Chip Manufacturer Arm Goes Public With IPO On Nasdaq
Neprehliadnite

Akciové stávky pripomínajú šialenstvo z roku 2021. Tentoraz sú v hre opcie. Výber správ TRENDU

AI robí miliardárov ešte bohatšími

Skutočnosť, že okrem technologických akcií takmer žiadne iné nerastú, dokumentuje aj rebríček miliardárov Bloombergu. V tomto roku sa zvýšila hodnota majetku najbohatších 500 ľudí sveta o 124 miliárd dolárov. Fascinujúcich 96 percent z toho získalo 30 ľudí, ktorí majú niečo spoločné s umelou inteligenciou. Na prvom mieste je prirodzene Mark Zuckerberg pri famóznej jazde Mety. Na druhom mieste je Jensen Huang, spoluvlastník Nvidie.

Signa Holding files for insolvency
Neprehliadnite

Klesajúce ceny komerčných nehnuteľností prišli aj do Nemecka. Výber správ TRENDU

Buffett osekáva pozíciu v Appli

Warren Buffet znížil držbu svojej najväčšej akcie, Apple, keď v minulom kvartáli predal desať miliónov kusov. Zatiaľ nejde o žiadne veľké výpredaje, keďže jeho Berkshire Hathaway stále drží akcie firmy v hodnote viac ako 170 miliárd dolárov.

Na rozdiel od ostatných veľkých technologických firiem, Apple sa tento rok obchoduje v strate. Príliš mu neveria investori a ani zamestnanci. V utorok ohlásil odchod z firmy jeden z najdlhšie slúžiacich dizajnérov Bart Andre. Nasledoval kolegov Colina Burnsa, Shotu Aoyagiho and Petra Russell-Clarka, ktorí opustili firmu v minulom roku. Legendárny dizajnér Jony Ive ju opustil v roku 2019 a odvtedy sa Apple zmieta v neschopnosti nahradiť jeho vedenie.

Central companies of the Signa Group announce insolvency
Neprehliadnite

Časti trhu sú vo veľkých problémoch. Najväčší hedžový fond odistil bombu. Výber správ TRENDU