Šanca, že sa Donald Trump stane ďalším americkým prezidentom, po víkende výrazne vzrástla. A s ňou aj pravdepodobnosť zavedenia nových ciel na dovoz tovarov z celého sveta.

Hoci bývalý americký prezident v nedávnom rozhovore pre Bloomberg nešpecifikoval rozsah, hovorí sa o zavedení 10-percentných ciel na dovoz tovarov z celého sveta a 60 percent na tovary z Číny. Cieľom D. Trumpa je zastaviť rastúci deficit obchodnej bilancie USA.

Ide o kontroverznú stratégiu, navyše pohľad do nedávnej histórie naznačuje, že pravdepodobne neúspešnú. Po vyhratých voľbách v roku 2016 začal D. Trump navyšovať clá s rovnakým cieľom. Výsledok? Nárast deficitu obchodnej bilancie zo 45 miliárd dolárov mesačne na súčasných 75 miliárd.

Dôvod nárastu deficitu je podľa ekonóma Stephena Roacha, bývalého šéfa Morgan Stanley Asia, vo vnútornej politike samotných Spojených štátov. S. Roach dlhé roky prednáša na Yale Law School o americko-japonskej obchodnej vojne z 80. rokov minulého storočia, ktorá výrazne prispela k trom dekádam ekonomickej stagnácie v krajine.

Na začiatku 80. rokov bolo totiž Japonsko vnímané ako ekonomický konkurent USA, ktorý ho čoskoro predbehne. Americký obchodný deficit voči Japonsku prudko rástol a dosiahol takmer dve percentá HDP. Stal sa okamžitým politickým cieľom.

Situácia zašla tak ďaleko, že v roku 1985 sa lídri financií najväčších krajín dohodli na prudkom oslabení dolára. Dohoda dostala názov Plaza Accord, kde americká vláda nariadila Japonsku oslabenie jenu z úrovne vyše 250 jenov za dolár na polovicu. Dosiahnuté to bolo okrem menových intervencií aj prudkým znížením úrokových sadzieb.

Úrokové sadzby v Japonsku klesli z typickej úrovne šesť percent na polovicu. To odštartovalo rast finančnej bubliny. Keď praskla, krajine ostalo toľko dlhu, že ani po troch dekádach nedokázalo problém recesie súvah vyriešiť.

Spojeným štátom to však nepomohlo. Netrvalo dlho a obchodný deficit jednej krajiny nahradila krajina druhá – Čína. Dokonca aj po zavedení Trumpových ciel sa situácia nezlepšila. Deficit s Čínou už netvorí polovicu amerického deficitu, iba tretinu. Nahradili ho ďalšie krajiny. V súčasnosti majú Spojené štáty obchodný deficit takmer s každým štátom sveta. Dôvod je ekonomický, ako vysvetľuje S. Roach.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa