Moldavsko, Gruzínsko, Rumunsko. V priebehu posledných týždňov sa odohrali dôležité voľby či referendá v ruskej sfére vplyvu, a vo všetkých sa opakovala rovnaká situácia.

Odtajnené dokumenty rumunskej tajnej služby odhalili masívnu a sofistikovanú nezákonnú podporu prokremeľského kandidáta Calina Georgesca. Z podceňovaného kandidáta sa v priebehu dvoch týždňov stal šokujúci víťaz prvého kola volieb.

Hoci C. Georgescu tvrdí, že na svoju kampaň neminul ani euro – celú ju vyhral bez jediného billboardu iba videami na TikToku – tajné služby hovoria o inom. Vyše stovka platených influencerov s ôsmimi miliónmi followerov dostala minimálne milión eur v hotovosti alebo v kryptomenách za jeho podporu. Tá bola tak masívna, že sa C. Georgescu objavil v celosvetových TikTok trendoch na deviatom mieste.

V omnoho väčšom meradle sa podobná situácia odohrala pri referende o vstupe Moldavska do EÚ, kde Moskva podľa odhadov minula na antikampaň sto miliónov dolárov. O koordinácii „zahraničného štátneho aktéra“ sa hovorí aj pri rumunských voľbách. Podľa Le Monde ruská propaganda využívala na kampaň poľskú marketingovú firmu.

Rumunský ústavný súd síce v bezprecedentnom rozhodnutí anuloval výsledky prvého kola volieb, ktoré sa budú opakovať, no džin sa už dostal z fľaše. Prokremeľskú propagandu to stálo drobné. Zároveň ukázala, ako jednoducho sa dajú osloviť sklamaní voliči nostalgickí za socializmom.

Karpatský tiger

Keď podtatranský tiger v roku 2010 zomieral, narodil sa tiger v rumunských Karpatoch. Lacná pracovná sila, razantný boj s korupciou a čoraz lepšie podnikateľské prostredie prilákali do krajiny viac ako sto miliárd eur zahraničného kapitálu, ku ktorému sa pridalo ďalších 50 miliárd z eurofondov.

Do Rumunska prišli automobilky ako Ford, dodávatelia ako Continental, a technologickí giganti ako Amazon, Microsoft a Oracle si tam otvorili výskumné centrá. Domáci akciový trh oživil najväčší IPO vo východnej Európe – energetická spoločnosť Hidroelectrica. Diaľničná sieť sa rozrástla o 700 kilometrov a produktivita prudko vzrástla.

Pri vstupe do EÚ polovica domácností nemala tečúcu vodu a životná úroveň bola tretinová oproti európskemu priemeru. Dnes je Rumunsko na úrovni 77 percent. Krajina, ktorá začínala na rovnakej štartovacej čiare ako Bulharsko, je teraz vyššie o 17 percentuálnych bodov.

Bulharský minister financií Assen Vassilev poznamenal, že za to môžu aj rumunskí prokurátori. „Rumunsko bolo s reformami právneho štátu oveľa rýchlejšie. Aj keď to bolo na začiatku bolestivé, umožnilo im to vytvoriť priaznivé podnikateľské prostredie".

HDP na hlavu sa od roku 2010 v Rumunsku zvýšilo o 62 percent, takmer dvojnásobne viac ako na Slovensku. Disponibilné príjmy v parite kúpnej sily už v Rumunsku prekonali tie slovenské, keďže ceny domáce nehnuteľností a potravín ostali nízke.

Ekonomické problémy

Ekonomická idylka Rumunska sa však po viac ako desaťročí skončila. Európske spomalenie prinieslo hospodársku stagnáciu, ktorá trvá už vyše roka. Nepomohol ani 7-percentný rozpočtový deficit, väčší ako na Slovensku či vo Francúzsku.

Najväčším problémom je inflácia, ktorá presiahla 15 percent a stále sa drží okolo piatich percent. Radikálne znížila disponibilný príjem domácností. Ľudia nehodnotia predchádzajúci rast ekonomiky, ale porovnávajú svoje očakávania s realitou, ktorá ich sklamala.

Napriek zlepšeniu je Rumunsko stále krajnou EÚ s najvyššou mierou chudoby, ktorá presahuje 30 percent. Ide o masu zraniteľnej populácie poľahky sa prikláňajúcu k politickým extrémom.

Vo víkendových parlamentných voľbách aj preto výrazne vzrástla podpora nacionalistických strán. Extrémisti získali 30 percent mandátov, čím donútili štyri stredopravé a stredoľavé strany vytvoriť novú vládnu koalíciu. Otázne je, ako dlho vydrží toto krehké spojenie, najmä ak by sa podarilo C. Georgescovi vyhrať prezidentské voľby.

Okno do Európy

Rumunsko má dlhé hranice s Ukrajinou a Moldavskom, čo zvyšuje neistotu ohľadom ďalšieho vývoja v regióne. Krajina je bránou ukrajinských problémov smerom na západ do politicky oslabenej a rozdelenej Európskej únie.

Pokračujúca ekonomická stagnácia v regióne zvyšuje šance prokremeľskej propagandy na úspech v bývalých vazalských štátoch. Podobné pokusy o manipuláciu volieb sa pravdepodobne objavia aj v ďalších európskych krajinách. V niektorých, kde vládnu sympatizanti Moskvy, ako na Slovensku a Maďarsku, to štátny aparát ani nemusí príliš znepokojovať.

Russian forces bring in new military reinforcement to Kamisli
Neprehliadnite

Stratená Sýria a prepadávajúci rubeľ sú symptómami úpadku ruskej moci