Hnojivo má veľký vplyv na to, aby sa nenaplnili predpovede, že populácia prevýši výrobu a zásoby potravín. Aby pôda získavala okamžitý prísun živín, musí byť pôda hnojená dusíkom, fosforom a draslíkom. Problém nastáva len u jedného z nich.
Dusíkaté hnojivo – amoniak (NH3) sa musí pracne vyrábať z dusíka a vodíka. Pritom výroba vodíka je mimoriadne energeticky náročná a vyžaduje si veľké množstvo zemného plynu.
Pozrite si 9 trendov v roku 2023. Ropná a plynová kríza, predražený LNG i tajné plány Bruselu
Okrem uhlíkovej stopy, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou tohto procesu, je výroba dusíkatých hnojív citlivá na cenové šoky na trhoch s fosílnymi palivami. Konflikt na Ukrajine spôsobil trhom infarkt a ceny plynu vyšvihol privysoko. To sa odzrkadlilo aj na cenách dusíkatých hnojív. Mnohí výrobcovia hnojív radšej ukončili prevádzku, keďže premrštená cena plynu z nich spravila nekonkurencieschopných producentov.
Metódy k zlepšeniu
Zásadný pokrok v tejto oblasti nedávno zaznamenala spolupráca medzi hlavným vedeckým pracovníkom na švajčiarskom ekonomickom inštitúte KOF ETH Zürich Paolom Gabriellom a hlavným výskumníkom v americkej organizácii Carnegie Institution for Science v Stanforde Lorenzom Rosom.
V publikovanom štúdiu v časopise Environmental Research Letters obaja výskumníci dospeli k záveru, že prechod v produkcii dusíka je možný a že takýto prechod môže tiež zvýšiť potravinovú bezpečnosť.
Uhlíkovo neutrálne metódy výroby dusíkatých hnojív majú však svoje výhody aj nevýhody. Výskumníci sa zamerali na tri alternatívy:
- Zachytávanie a ukladanie uhlíka. Okrem jediného kroku navyše sa doterajšia výroba vodíka nezmení. Oxid uhličitý sa bude zachytávať vo výrobných závodoch a skladovať pod zemou. Nevýhodu predstavujú zvýšené náklady na energie a takmer nulové zvýšenie nezávislosti od fosílnych palív.
- Elektrifikácia výroby hnojív pomocou elektrolýzy vody na výrobu vodíka. Tá si vyžaduje v priemere 25-krát viac energie ako dnešná výrobná metóda využívajúca zemný plyn. Postup by vyžadoval obrovské množstvo elektriny z uhlíkovo neutrálnych zdrojov.
- Syntéza vodíka na výrobu hnojív z biomasy. Tento spôsob výroby konkuruje výrobe potravín, keďže si vyžaduje veľa ornej pôdy a vody. Zmysel takejto produkcie nastáva pri využívaní odpadovej biomasy – zvyšky rastlín a podobne.
Vedci uvádzajú, že kľúčom k úspechu bude pravdepodobne kombinácia všetkých týchto prístupov v závislosti od krajiny a špecifických miestnych podmienok a dostupných zdrojov.
Zmena vo svetových pozíciách
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?