Nemecký minister hospodárstva R. Habeck, ktorý ešte nedávno hovoril o zelenej transformácii priemyslu s pokojom Angličana, teraz pripravuje obyvateľov Nemecka na to, že si za „zelenú“ budúcnosť poriadne priplatia. V najbližších piatich rokoch sa majú pripraviť na ekonomicky náročné časy. Minister už totiž nemôže ignorovať prognózy Medzinárodného menového fondu, ktorý v tomto roku očakáva pokles nemeckej ekonomiky o 0,3 percentuálneho bodu. Šéf rezortu hospodárstva priznáva, že vyhliadky nie sú dobré.
Pomoc priemyslu
R. Habeck v týchto dňoch navštevuje jednotlivé nemecké regióny a menšie firmy, ktoré prichádzajú na trh s novými technológiami. A jedným dychom už otvorene hovorí o tom, že zelený hospodársky prechod výrazne poznačí nemeckú ekonomiku a priemysel.
V rozhovore pre denník Augsburger Allgemeine nedávno uviedol, že chce počas nadchádzajúcej zimy pokračovať v brzdení cien elektriny a plynu, a to až do Veľkej noci 2024. Zastropovanie cien energií vládou by inak malo vypršať koncom tohto roka. R. Habeck však predložil návrhy, aby vláda schválila nové štátne dotácie na ochranu priemyselnej základne krajiny.
Podľa ministra „cenové brzdy energií budú fungovať ako poistka proti rastu cien. Keď ceny klesnú a budú pod hranicou 40 centov za elektrinu alebo 12 centov za plyn pre súkromných spotrebiteľov, potom žiadne brzdy nepotrebujeme. Ak by sa ale opäť niečo stalo, mali by sme počas najbližšej zimy väčšiu istotu. Aj preto o tom už diskutujeme s Európskou komisiou,“ uviedol nemecký šéf hospodárstva. Zároveň však potvrdil, že vo vláde nie sú jednotné názory na to, ako stropovať ceny energií pre priemysel.
R. Habeck, ktorý je dlhoročný predstaviteľ strany Zelených, vidí hlavné dôvody neistej budúcnosti a zvyšovania nákladov v dlho neriešených štrukturálnych problémoch, nedostatku kvalifikovaných pracovníkov, zdĺhavých schvaľovacích postupoch či vysokej závislosti od fosílnych ruských dovozov. Za problematické považuje celkové oslabovanie medzinárodného dopytu a tiež prevahu USA v dotačných programoch na výrobu zelenej technológie, ktorá spomaľuje dovoz z Nemecka.
O tom, že Nemecko zatiaľ nemá riešenia na vysporiadanie sa so zatvorením posledných jadrových elektrární v krajine, ani o zvýšení závislosti na dovoze elektriny zo zahraničia pri výpočte problémov minister nehovoril.
Dotovaná zelená budúcnosť
Zastropovanie cien energií počas zimy pripúšťa aj koaličná strana SPD. Poslankyňa za CDU Julia Klöcknerová pre denník Rheinische Post namiesto brzdenia cien v podobe stropu navrhla zníženie spotrebnej dane z elektriny.
Podľa niektorých nemeckých komentátorov to na jednej strane môže upokojiť spotrebiteľov či podniky, že ďalšiu zimu zvládnu. Minister R. Habeck sa však takto chce naďalej držať ekonomicky sporného nástroja, upozorňujú na druhej strane. Ako problematické pri štátnom cenovom strope vidia narušenie fungovania klasického trhu s cenami, zníženie motivácie spotrebiteľov šetriť energiami či menší tlak na výrobcov elektriny, aby rýchlejšie investovali do rozširovania obnoviteľných energií. Okrem toho nemecké média v tejto súvislosti pripomínajú sporné navyšovanie cien koncovým užívateľom, ku ktorému malo dochádzať v uplynulom období. Spolkový protimonopolný úrad v Bonne začal v máji vyšetrovať viacerých dodávateľov energií, ktorí si mali neodôvodnene účtovať výrazne vyššie ceny, ako sami zaplatili na trhu.
Nasledujúcich päť rokov pre nemecký priemysel a následne ani pre spotrebiteľov nebude ľahkých, pripravuje R. Habeck nemeckú spoločnosť na zhoršenie ekonomickej situácie. Priznáva, že situácia bude náročná. Ekologická transformácia priemyslu a výroba vodíka či klimaticky neutrálna premena hospodárstva si bude žiadať väčšie nároky na spotrebu elektriny. Minister sa však nevzdáva predstavy, že Nemci budú v nasledujúcich rokoch čoraz viac využívať obnoviteľné zdroje energií.
Búrka na politickej scéne
Zatiaľ čo minister hospodárstva pripravuje Nemcov na ťažšie časy, môže podľa politológov priamo vydláždiť cestu pravicovej Alternatíve pre Nemecko (AfD). Tá totiž získava stále väčšiu popularitu v prieskumoch verejnej mienky. Nedávno v rámci letného rozhovoru pre televíziu ZDF pripustil spoluprácu s AfD i predseda nemeckých kresťanských demokratov (CDU) Friedrich Merz, čím vyvolal na nemeckej politickej scéne búrlivé reakcie.
Ekonóm a šéf Kielského inštitútu pre svetovú ekonomiku Moritz Schularick v rozhovore pre tlačovú agentúru DPA varoval pred čierno-bielym videním nemeckých politikov. Upozornil, že pri prijímaní vládnych rozhodnutí by mali myslieť aj na to, aký to bude mať sociálny dosah na celú spoločnosť.
Už na jar tohto roku vyvolal otázky kontroverzný návrh ministra R. Habecka k zákonu o vykurovaní. Počíta s tým, že od roku 2024 bude musieť každý nanovo inštalovaný vykurovací systém poháňať aspoň zo 65 percent zelená energia. Nemci by sa tak mali rozlúčiť s vykurovaním plynom.
Zákon však pred letom nakoniec stopol Spolkový ústavný súd. Rozhodnutie zdôvodnil pochybnosťami, či boli pri prerokovaní zákona dostatočne rešpektované práva všetkých poslancov. K zákonu by sa tak nemeckí poslanci mali opäť vrátiť na jeseň. R. Habeck však napriek veľkej kritike za obsahom zákona stojí, čo opätovne zopakoval v najnovších vyjadreniach. Podľa neho ide o prelomovú legislatívu, ktorá nakoniec povedie k tomu, že Nemecko bude na vykurovanie využívať najmä obnoviteľné zdroje. Na to, aby nemecká spoločnosť prešla na tento spôsob vykurovania plošne, chce opäť použiť značné štátne dotácie.