Svet čelí eskalujúcemu politickému napätiu, pričom za posledné tri roky vzrástol počet krajín zasiahnutých konfliktami o 28. Tento trend už neovplyvňuje iba mediálne sledované regióny, ako sú Ukrajina či Gaza, ale má široký globálny vplyv. 

„V globalizovanom svete majú regionálne nepokoje ďalekosiahle dôsledky. Narúšajú hranice, destabilizujú obchodné siete a ohrozujú hospodársku rovnováhu,“ zdôrazňuje Pushkar Mukewar, generálny riaditeľ spoločnosti Drip Capital. 

Príkladom je ruská invázia na Ukrajinu, ktorá ukázala, ako vážne môže konflikt zasiahnuť svetovú ekonomiku. Zastavenie vývozu ukrajinského obilia spolu so sankciami na ruskú energiu a hnojivá viedlo k prudkému nárastu cien potravín a energií. Podľa odhadov vojna v roku 2022 zvýšila globálnu infláciu o 1,8 percenta a v roku 2023 spôsobila straty vo výške jedného percenta globálneho HDP. 

Ďalší šok nastal po útoku Hamasu na Izrael, ktorý zasadil ranu Blízkemu východu. Obmedzenie námornej dopravy v Červenom mori zdvojnásobilo náklady na prepravné kontajnery v priebehu jediného mesiaca. 

„Obmedzenia v medzinárodnom obchode zaznamenali od roku 2019 viac než trojnásobný nárast, pričom súčasne sa rozšírila aj pôsobnosť finančných sankcií,“ podotýka Medzinárodný menový fond (MMF)

Široké ekonomické škody 

Geopolitické konflikty majú komplexný vplyv na globálne hospodárstvo. Prudký rast cien komodít, ako je ropa, zvyšuje infláciu a tlačí centrálne banky k zvyšovaniu úrokových sadzieb. To následne obmedzuje investície, zvyšuje náklady na financovanie a spomaľuje hospodársky rast. Zároveň dochádza k narušeniu dodávateľských reťazcov a obchodných trás, čo vedie k vyšším nákladom, oneskoreniam a preťaženiu logistických systémov. 

„Nestabilita spôsobená konfliktmi vedie k vyšším poistným a prísnejším úverovým podmienkam v medzinárodnom obchodnom financovaní. Fluktuácia mien, ako iránskeho rialu či izraelského šekela, ešte viac komplikuje medzinárodné transakcie. Stabilné meny, ako americký dolár, získavajú na obľube, čo prehlbuje rozdiely medzi svetovými trhmi,“ vysvetľuje Pushkar Mukewar. 

Firmy na tieto výzvy reagujú diverzifikáciou obchodných ciest a hľadaním nových partnerstiev. Geopolitická neistota však odrádza zahraničné investície, brzdí rozvoj obchodu a obmedzuje prístup k finančným zdrojom. 

Podľa novej štúdie Kielského inštitútu, ktorá analyzuje dáta z viac ako 150 konfliktov od roku 1870, sú náklady vojny najvyššie pre krajinu, kde sa boj odohráva. Ekonomickým dopadom však čelia aj neutrálne krajiny, najmä tie, ktoré susedia s bojiskom. Po piatich rokoch sa ich ekonomická produkcia priemerne znižuje o desať percent a inflácia stúpa o päť percentuálnych bodov. 

Fragmentácia globálnej ekonomiky rastie 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa