Podniky čoraz viac využívajú kombináciu fotovoltiky a batériových úložísk, keďže samospotreba je najekonomickejším spôsobom jej využitia. Čo prinesie v tomto smere budúci rok a akú pomoc zo strany štátu najviac potrebujú firmy, aj na tieto otázky odpovedá TRENDU odborník na obnoviteľné zdroje energie a obchodný riaditeľ spoločnosti Fuergy Vladimír Miškovský.
Aký smer naberie trend vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie v nasledujúcom období pre domácnosti a podniky?
Pokiaľ ide o domácnosti, očakávam, že nastolený trend bude naďalej pokračovať. Svedčí o tom vždy rýchlo vyčerpaná podpora v programe Zelená domácnostiam, ktorý sprostredkúva Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). Otázka je, ako dlho sa udrží relatívne nízka regulovaná cena pre domácnosti.
Je v tomto smere situácia iná napríklad v Českej republike?
Áno. Tam už elektrická energia pre domácnosti od roku 2006 nemá regulovanú cenu a dopyt po domácej fotovoltike je oproti Slovensku omnoho vyšší. Očakávam, že tempo využívania na Slovensku bude výrazne rýchlejšie práve v prípade firiem. Tie po energetickej kríze omnoho viac pociťujú vyššie ceny energií a hľadajú všetky možné spôsoby, ako ušetriť. Fotovoltika je jedným z najrýchlejších a najefektívnejších spôsobov, ako to dosiahnuť.
O aké typy obnoviteľných zdrojov energie prejavujú domácnosti v tomto roku najväčší záujem? Prinesie budúci rok zmenu?
Fotovoltika bude pri domácnostiach naďalej hrať prím. V tejto oblasti očakávam, že domácnosti začnú vo väčšej miere dodávať elektrinu do celoslovenskej siete. S tým súvisí aj technologický prechod z on-grid meničov, ktoré slúžia výhradne na uskladňovanie zelenej energie z fotovoltiky, prípadne z iného zdroja v rámci odberného miesta na hybridné meniče, s ktorými vedia domácnosti dodávať elektrinu aj do elektrizačnej siete.
Opísali by ste hlavné rozdiele medzi spomínanými typmi meničov?
Cenový rozdiel medzi týmito dvoma typmi meničov je minimálny. Do budúcna však hybridné meniče ponúkajú omnoho viac možností z pohľadu rozšírenia fotovoltiky aj o smart batériové úložisko, ktoré prinesie domácnostiam ďalšie úspory. Zároveň umožní poskytovať flexibilitu sieti, čo je inovatívna forma pomoci pre jej stabilizáciu.
Ako je to v prípade firiem, čo sa týka využívania nefosílnych zdrojov energie? O ktoré typy majú najväčší záujem?
Aj v tomto prípade je to najmä o fotovoltike, keďže jej použitie pre podniky je najuniverzálnejšie a samotná technológia nevyžaduje veľa starostlivosti a údržby. Pre segment podnikov neočakávam spomalenie tohto trendu, a to najmä z dôvodu zvýšených cien a prechodu väčšiny podnikov na krátkodobý spotový trh s elektrickou energiou. Dôležitú rolu hrá aj tlak trhu a finančných sektorov na znižovanie uhlíkovej stopy podnikov v kontexte ESG vykazovania, kde je fotovoltika výraznou pomocou.
V prípade fotovoltiky sa často hovorí o využívaní batérií. Nastane v tomto smere zmena?
Predpokladám, že podniky začnú fotovoltiku čoraz viac kombinovať s batériovými úložiskami, keďže samospotreba je, a s najväčšou pravdepodobnosťou aj bude, najekonomickejším spôsobom jej využitia. Súvisí to aj so samotným trendom zvyšovania podielu relatívne nepredvídateľného zdroja energie, a s nízkymi, či niekedy aj zápornými cenami elektriny pri výkupe solárnych prebytkov. Nehovoriac o ďalších zaujímavých benefitoch úložísk pre podniky, ako je napríklad funkcionalita záložného zdroja, znižovanie jalového výkonu alebo rezervovanej kapacity.
Akú rolu získajú smart batériové úložiská? Aké pozitíva vlastne prinášajú firmám?
V prípade smart batériových úložísk môžu firmy navyše profitovať z extra výnosu z podporných služieb pre prenosovú sieť, a to dokonca aj bez vlastnej fotovoltiky. Inštalácie so smart batériovými úložiskami a špeciálnym softvérom sú v prevádzke v mnohých firmách a budovách, napríklad na Národnom futbalovom štadióne, v Železiarňach Podbrezová, u ilavského výrobcu komponentov pre automobilový priemysel Hanon Systems a aj v bratislavskej výškovej budove Tower 115.
Očakávate zlepšenie v oblasti možností pripojenia obnoviteľných zdrojov energie do celoštátnej elektrizačnej siete?
Zjednodušenie pripojiteľnosti elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energie do sústavy je nevyhnutné. Jednak z pohľadu dekarbonizácie energetiky a zároveň aj z pohľadu prognóz rastu spotreby elektrickej energie súvisiacej s elektrifikáciou a elektromobilitou. Zjednodušenie pripojiteľnosti by sa malo týkať aj batériových úložísk, ktoré i v tomto prípade dokážu pomôcť skrotiť nepredvídateľnosť produkcie elektriny z fotovoltiky a zabrániť prietokom solárnej energie do siete. S vyšším zapojením batériových úložísk do siete počíta podľa jednej z najnovších správ aj Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS).
V čom dokážu batériové úložiská najviac pomôcť?
Zásadným faktorom pri efektívnejšom využívaní elektriny z obnoviteľných zdrojov energie sú práve batériové úložiská. Ak sa pri inštalácii využije smart verzia batériového úložiska, dokáže okrem uskladňovania solárnych prebytkov reagovať aj na stav prenosovej sústavy a pomáhať tak korigovať výkyvy v sústave, čiže prebytok i nedostatok elektriny. Navyše, smart úložiská vedia bezemisne nahradiť tradičných fosílnych poskytovateľov takzvaných podporných služieb a prispieť k dekarbonizácii energetiky priamo v jej jadre. Badať tiež zvýšenie procesnej efektívnosti a digitalizácie distribučných spoločností, čo hrá v prospech zjednodušenia predmetnej pripojiteľnosti.
Ako to vidíte s budúcoročnými dotáciami určenými na podporu obnoviteľných zdrojov energie?
Ako som už spomínal, akákoľvek finančná podpora zo štátnych zdrojov je u domácností veľmi žiadaná a prostriedky sa takmer okamžite rozchytajú. Pri podnikoch podpora ani zďaleka nepokrýva dopyt po finančnej pomoci a jej získanie je administratívne pomerne náročné. Aktuálnu výzvu ministerstva hospodárstva na podporu zavádzania obnoviteľných zdrojov energie zverejnili vzhľadom na všetky úkony, ktoré je potrebné deklarovať pri podaní žiadosti, pomerne neskoro. Pre veľmi krátky termín by bolo vhodné umožniť dodatočné predloženie nutných potvrdení.
Existujú aj ďalšie problémy s predmetnou výzvou?
Ďalším problémom aktuálnej výzvy je, že sa týka primárne kombinovania fotovoltiky s batériovými úložiskami pri technických podmienkach, ktoré dovoľujú využívať ich skladovaciu kapacitu takmer výhradne na solárne prebytky. To znižuje ich potenciál nabíjať sa prebytočnou elektrinou zo siete, pomáhať ju stabilizovať a zvyšovať jej flexibilitu. Uvítal by som tiež zjednodušenie administratívnych procesov aj pri ostatných typoch dotácií a finančnej podpory.
Aké zmeny očakávate budúci rok? Čo by sa mohlo zlepšiť?
Karty môže zamiešať práve vyššia a jednoduchšie dosiahnuteľná štátna či európska finančná podpora alebo zjednodušenie pripojenia. Novým trendom je aj model Energia ako služba pre firmy. Keďže zelené technológie si dnes na seba vedia pomerne rýchlo zarobiť, pre firmy ich môže financovať tretia strana. Podnik sa okamžite stáva cash-flow pozitívny, a to bez akýchkoľvek vstupných nákladov. Tretia strana získa do svojho portfólia zelenú investíciu s pomerne atraktívnou návratnosťou.
- Vladimír Miškovský
Vyštudoval vizuálnu reklamu a marketing, neskôr aj ekonómiu a právo. Vo svojich osmenástich rokoch založil prvú spoločnosť ponúkajúcu reklamné služby. V roku 2011 sa dostal do startupového prostredia, kde začínal ako konzultant, no postupne aktívne pomáhal aj s obchodnými aktivitami začínajúcich firiem a tvorbou ich marketingovej stratégie. V roku 2017 spoluzaložil spoločnosť Fuergy, kde zastáva pozíciu obchodného riaditeľa. V rámci spoločnosti sa tiež venuje marketingovým a právnym aktivitám.