Odstrihnutie od systému SWIFT
Západ sa rozhodol vyradiť niektoré ruské banky z platobného systému SWIFT. Európska komisia (EK) sa spoločne s lídrami Európskej únie, Spojenými štátmi, Kanadou a V. Britániou dohodla na snahe odpojiť vybrané ruské banky od globálneho systému SWIFT.
Ten je kľúčový pre medzinárodné finančné transakcie. Zasiahne to odhadom 70 percent ruských bánk. Oznámila to 26.. februára predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.
Krok podporuje aj Nemecko, ktoré sa spočiatku stavalo proti. Tento krok napokon podporilo aj Francúzsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Česko. Uvedenú myšlienku podporuje predseda vlády SR Eduard Heger, ako to uviedol na svojej sociálnej sieti. „Budem žiadať najtvrdšie sankcie voči Rusku s okamžitou platnosťou,“ dodal 24. februára.
V krajine sa od 27. februára tvoria rady pri bankomatoch, snažia sa vybrať si zahraničné meny, keďže nové sankcie vyvolali strach z kolapsu rubľa. Ten 27. februára klesol o takmer 30 percent a je na novom historickom minime voči americkému doláru, informoval portál BBC News.
Rusko: Ruská centrálna banka 28. februára potvrdila, že nariadila maklérom pozastaviť vykonávanie všetkých príkazov od zahraničných právnických a fyzických osôb na predaj ruských cenných papierov.
Ruský prezident totiž zakázal obyvateľom prevádzať peniaze do zahraničia, píšu agentúry AFP a Bloomberg. Ide o opatrenie prijaté na podporu ruského rubľa, ktorého hodnota v dôsledku západných sankcií prudko klesla. Platí od 1. marca 2022.
„Prezident zakázal všetkým ruským obyvateľom prevádzať peňažné prostriedky do zahraničia, a to aj na účely poskytovania zahraničných úverových zmlúv, čo potenciálne vystavuje veľkú časť zahraničného dlhu krajiny vo výške 478 miliárd amerických dolárov riziku nesplatenia," píše Bloomberg.
Škody budú aj na strane EÚ
Odpojenie Ruska od systému SWIFT by výrazne zasiahlo aj európske krajiny. Ako 26. februára konštatoval pre český Rádiožurnál na portál ižurnál.cz spoluzakladateľ systému Bessel Kok, malo by to veľký vplyv na všetkých.
„Ale nielen na ruské banky – aj pre tie, ktoré sú na druhej strane. To by bola cena, ktorú by museli štáty zaplatiť. To je zrejme aj dôvod, prečo sa tomu niektoré štáty vyhýbali. Poškodilo by to ekonomiku Európy a zvyšku sveta,“ vysvetlil B. Kok.
Analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák pre agentúru TASR vysvetlil, že SWIFT sa využíva na cezhraničné transakcie a zohráva významnú rolu v oblasti medzinárodného obchodu.
„Ak bude Rusko z neho vylúčené, transakcie by bolo možné robiť iba za využitia iných systémov, povedzme čínskeho systému Chips alebo ruského SPFS, čo by však znamenalo dodatočný čas, no najmä náklady, keďže tieto systémy nie sú tak masívne využívané a majú určité obmedzenia,“ poznamenal M. Horňák.
Obchody by zároveň mohli byť vykonávané napríklad v kryptomenách alebo inými formami platieb. Prinieslo by to významnú komplikáciu v medzinárodnom obchode. Rovnako by mohol nastať problém, ako zaplatiť za dodávky ropy a plynu z Ruska, a teda tieto dodávky by sa zrejme zastavili alebo obmedzili, doplnila analytička 365.bank Jana Glasová pre TASR.