Predvolebné kupovanie voličov dosiahlo nebezpečný míľnik. Slovenské cenné papiere sa na finančných trhoch obchodujú za takmer rovnaké sadzby ako grécke. Investori teda vnímajú Slovensko na podobnej úrovni fiskálneho rizika ako krajinu s najvyšším verejným dlhom v Európskej únii. Dôvod? Tunajší politici sa v posledných rokoch pretekajú v nekrytom zvyšovaní výdavkov. Za požičané peniaze sa zvyšujú dôchodky, rodinné prídavky, či dotujú ceny energií.
Investorom čoraz viac začína byť jasné, že nezodpovedné spravovanie verejných financií privedie krajinu do obrovských problémov, riziková prirážka preto rastie. Aktuálne sa desaťročný slovenský dlhopis predáva na finančných trhoch za ročný výnos 3,54 percenta a grécky za 3,76 percenta. Riskantné slovenské hospodárenie minulý týždeň ohodnotila negatívnym výhľadom ratingová agentúra Fitch. Samotné hodnotenie krajiny zatiaľ ostáva na stupni A. V prípade pokračovania v nezodpovednom hospodárení aj po septembrových voľbách príde k zhoršeniu ratingového stupňa. „Slovensku chýba dôveryhodný plán fiškálnej konsolidácie,“ konštatuje Fitch.
Znepokojuje najmä jedna vec
Ratingová agentúra nemá od súčasnej vlády prehnané očakávania. V tomto roku počíta s deficitom na úrovni 5,8 percenta HDP. Z tejto hodnoty očakáva do roku 2025 pokles na 3,6 percenta HDP. Verejný dlh sa v tom istom časovom rozpätí podľa nej, naopak, zvýši z 57,4 percenta HDP na 58 percent HDP. Práve prípadné ignorovanie týchto minimálnych požiadaviek môže krajinu obrať o áčkový rating. Nejde o maličkosť. Štáty s horším hodnotením si nové eurá požičajú za oveľa vyššie úroky ako tie s lepším ratingom. Následne drahšie pôžičky splatia obyvatelia daného štátu prostredníctvom vyšších daní, odvodov a poplatkov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?