Štvornásobný premiér vyrazil do boja za lacné potraviny. Cieľom je mať rast cien na podobnej úrovni ako v susednej Českej republike. Problém je, že v tejto krajine je aktuálne najvyššia inflácia v celej Európskej únii a Slovensko je piate v poradí. Eurostat v novembri minulého roka nameral v českej ekonomike infláciu 8,0 percenta a v slovenskej 7,7 percenta. Nejde o ojedinelý výkyv. Pri porovnaní údajov od roku 2020 české ceny len počas šiestich mesiacov rástli rýchlejšie ako slovenské. Vzorom môže byť skôr Slovensko pre Českú republiku a nie naopak.
Česi sú na tom lepšie ako Slováci len pri zúžení inflácie na potraviny. Slovenských politikov trápi najmä prudké zdražovanie masla, syru eidam a vajec. Podľa poradia sú ceny spomínaných potravín v slovenských obchodoch oproti českým vyššie o 76 percent, 61 percent a 22 percent. Ide o údaje z decembrovej analýzy cenového vývoja základných druhov potravín od ministerstva financií.
Porovnávanie konkrétnych produktov nesie v sebe jedno riziko. Výsledné porovnanie môžu značne ovplyvniť akcie a súboj o zákazníkov. Napríklad pred príchodom vianočných sviatkov zvyknú ľudia vo veľkom piecť. Obchodný reťazec sa k sebe rozhodne prilákať zákazníkov na nízke ceny vajec. Následne zarobí na predaji iných – drahších produktov. Ľudia totiž málokedy v obchode kúpia len jednu lacnú vec a väčšinou zoberú viac tovarov.
Slovenské mäso je lacnejšie
Cenové hladiny jednotlivých štátov sa snaží porovnávať Európsky štatistický úrad – Eurostat. Na základe jednotnej metodiky sú k dispozícii údaje za rok 2022. Z nich vyplýva, že slovenské ceny boli len o dve percenta vyššie oproti českým v kategórii mlieko, syry a vajcia. Pri mäse sú dokonca v priemere o štyri percentá nižšie. Slovenské ministerstvo financií v tejto kategórii analyzuje vývoj ceny hovädzieho predného a pitvaného kurčaťa. Problém je, že k dispozícií je len porovnanie maloobchodných cien s Maďarskom a údaje za Česku republiku nie sú k dispozícii. Pritom práve pri mäse môžu byť slovenské ceny o niečo nižšie ako české.
Slovensko má problém s vysokými cenami potravín. Domáce potraviny sú v priemere o jedno percento drahšie ako je priemer za celú Európsku úniu. Tento problém môže z časti stlmiť dovoz lacnej ukrajinskej pšenice. Lenže slovenskí politici, paradoxne, tvrdlo lobujú proti dovozu lacnejších potravín spoza východnej hranice. Na druhej strane, pravidelne lamentujú nad vysokými slovenskými cenami. Slovensko pritom na tom nie je najhoršie. Z nových členských krajín sú oproti priemeru o tri percentá vyššie ceny lotyšských potravín a tých estónskych až o šesť percent. Slovenskou vládou porovnávaná Česká republika mala oproti európskemu priemeru v roku 2022 o tri percentá nižšie ceny potravín.
- Marže obchodov nie sú vysoké
Slovenskí politici z prudkého zdražovania zvyknú obviňovať vysoké marže obchodných reťazcov. Toto tvrdenie je v rozpore s výsledkami analýzy od spoločnosti INESS. Ekonomický thinktank sa bližšie pozrel na výšku marží domácich podnikov v roku 2022. Podľa jeho zistení sa v maloobchode pohybovali okolo úrovne dvoch percent. Po zúžení výberu len na veľké obchodné reťazce dosiahli štyri percentá. Firmy pôsobiace vo výrobe potravín pracujú s päťpercentnými maržami a výrobcovia nápojov so šesťpercentnými. Najvyššie, dvanásťpercentné marže majú mať poľnohospodári.
Cieľom sú hlasy voličov
Premiér Robert Fico plánuje v priebehu roka prísť s vlastnou analýzou cien. Obchodná inšpekcia dostala za úlohu získať presné dáta o tom, za koľko predávajú svoje produkty poľnohospodári, spracovatelia potravín a obchodné reťazce. Prípadné odhalenie vysokých ziskov má byť potrestané tvrdou štátnou reguláciou. Konkrétne detaily zatiaľ nezverejnili.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?