V jednotlivých členských krajinách EÚ sa od začiatku roka zapojili do protestov tisícky poľnohospodárov. V niektorých štátoch protesty farmárov neutíchajú. Naďalej protestujú Poliaci a pred pár dňami zaplnili ulice Prahy opäť poľnohospodárske stroje.
Viacero protestných akcií na podporu poľnohospodárov sa vo februári konalo aj na Slovensku. Doteraz najväčší protest, v rámci ktorého sa na cesty po regiónoch vybralo okolo 2 200 traktorov, sa konal 22. februára. A protestovalo sa aj na hraničných priechodoch.
Keď sa niekto topí, pomôžme mu, no neutopme sa s ním. Farmári chcú zmenu európskej politiky
Tento protest sa zameral najmä na kritiku európskej politiky, ktorá často podľa poľnohospodárov nezohľadňuje reálne možnosti. Koordinovane chcú voči EK postupovať agrárne komory Slovenskej republiky, Českej republiky, Maďarska, Poľska, Litvy, Lotyšska, Bulharska, Chorvátska, ktoré sa spájajú aj s profesijnými organizáciami v Rumunsku. Vedenie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v rámci protestu odovzdalo oficiálne požiadavky Zastúpeniu Európskej komisie na Slovensku.
Zastúpenie ešte pred protestmi na Slovensku uviedlo, že eurokomisia do roku 2027 na strategické plány spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie vyčlenila viac ako 300 miliárd eur.
Podľa predsedu Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska Jána Jelena doterajšie protestné akcie priniesli čiastkové úspechy. „Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) zrýchlila niektoré procesy pri vyplácaní priamych platieb, no stále je to nedostačujúce. Vyplatená je malá výška prostriedkov, farmárom chýbajú financie, máme zbytočné problémy s cash flowom,“ uvádza pre TREND. Podľa neho protesty na Slovensku zrejme budú pokračovať.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?