Pred pár rokmi potrebovalo Rusko na vyrovnaný rozpočet cenu ropy na úrovni približne 60 dolárov za barel. Saudská Arábia, hoci má nižšie produkčné náklady ako Rusko, potrebovala ceny ropy aspoň na úrovni 80 dolárov za barel. Už sú dávno preč tie časy, keď predstavitelia OPEC-u spokojne hovorili, že stodolárová cena je akurátna, a sú veľmi spokojní.
Tri dôvody, prečo je Saudská Arábia aj s kartelom OPEC na beznádejnej misii
V tých časoch boli totiž USA najväčším importérom ropy na svete. Teraz sú jej najväčším producentom a rovnováha na trhu sa zmenila. Rusko sa jej prispôsobilo lepšie, stačili mu nižšie ceny ropy a produkciu obmedzovať nechcelo, pretože by prišlo o podiel na ázijských troch. Moskva nikdy nemala pochopenie pre snahy OPEC-u umelo znižovať produkciu.
To sa zmenilo počas pandémie, keď odmietavý postoj Moskvy obmedziť export priniesol spektakulárnu vlnu arabskej ropy, ktorá sa svojimi zápornými cenami nezmazateľne zapísala do dejín. Moskva s Rijádom uzavreli mier a spoločnými silami dostali ceny ropy aspoň na 70 dolárov za barel.
Počas posledných rokov je cena ropy oveľa vyššia. Exporty ruskej ropy a palív do Európy boli takmer úplne zrušené a do toho začala politika Saudskej Arábie silou mocou dvíhať ceny ropy čoraz vyššie. Rusko nebolo iniciátorom týchto krokov, ale nemá s nimi problém. Z dvoch dôvodov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?