Náklady na riešenie energetickej krízy sú vysoké, zisky ropných spoločností tiež. Politici našli riešenie, mimoriadne dane. Ak sa však prekročí rozumná miera, výsledkom bude menej vyťaženej ropy, alebo odložená dekarbonizácia.
Ako rastú zisky energetických spoločností, rastie aj tlak na politikov, aby vysoké zdanenie ešte viac vyostrili. To však nie je také jednoduché a môže to priniesť aj úplne neželané vedľajšie účinky.
Každé ložisko, z ktorého sa dnes ťaží raz ukončí svoju činnosť. Nijaký vrt nie je bezodný a priebežne ich treba nahrádzať a investovať do nových prieskumov ložísk a ďalších vrtov, ktoré sa budú spúšťať v budúcnosti.
Do budúcej ťažby treba investovať už dnes. Nahradiť treba aj stratené aktíva v Rusku. Odpísané miliardy treba nahradiť novovybudovanými projektmi, alebo kúpenými existujúcimi projektmi od konkurencie. Oboje stoja peniaze.
Okrem toho sa očakáva, že energetické spoločnosti budú financovať energetickú transformáciu. A to sú ďalšie náklady, ktoré sa majú vrátiť niekedy v budúcnosti. Akcionári aj veritelia však chcú peniaze teraz. Príjmy boli v roku 2022 štedré, ale v roku 2023 sa pravdepodobne nezopakujú. Ceny ropy aj palív už klesajú.