Európska únia sa v spotrebe elektrickej energie vrátila dvadsať rokov dozadu. Dôvodom sú stále vysoké ceny energií, ktoré napríklad v slovenskej ekonomike odstavili výrobu hliníka v spoločnosti Slovalco. Podobné problémy majú všetky európske firmy pôsobiace v energeticky náročných odvetviach. V globálnej konkurencii podnikom dostatočne nepomohol ani citeľný pokles trhových cien počas minulého roka.

„Ceny elektriny pre energeticky náročné priemyselné odvetvia v Európskej únii boli v roku 2023 takmer dvojnásobné v porovnaní so Spojenými štátmi a Čínou,“ upozorňuje v najnovšej analýze Medzinárodná energetická agentúra (International Energy Agency – IEA).

Problém s vysokými cenami prišiel v najmenej vhodnom čase. Európska únia rozbehla masívnu transformáciu hospodárstva na zelenú ekonomiku. Cieľom je nastaviť priemyselnú výrobu primárne na spotrebu elektrickej energie. Typickým príkladom prebiehajúcej transformácie je U. S. Steel Košice, ktorý v prípade rozbehnutia výroby ocele v elektrických peciach dostane podporu v stovkách miliónov eur. Brusel práve priamymi finančnými dotáciami podporuje rozvoj zelenej ekonomiky.

Lenže elektrická výroba môže byť aj tak nerentabilná. Najmä v prípade, že ceny tejto energie budú dlhodobo vyššie oproti americkej a čínskej konkurencii. Európska únia musí nájsť odpoveď na základnú otázku: Ako zabezpečiť európskym podnikom dostatok cenovo ako-tak prijateľných energií?

Krátkodobé riešenie spočíva v obnovení ťažby uhlia. Lenže jeho spaľovanie príliš znečisťuje ovzdušie a ničí plány na vybudovanie zelenej ekonomiky. Nemecko sa rozhodlo staviť na dovoz skvapalneného plynu najmä zo Spojených štátov amerických. Ide o kontroverzné riešenie. Ekológom sa nepáčia emisie vypúšťané do ovzdušia obrovskými lodnými tankermi. Zástupcom firiem zasa príliš vysoká cena elektriny vyrobenej zo skvapalneného plynu. Prvý problém dokážu vlády „riešiť“ ignorovaním nespokojných hlasov a druhý dotovaním výslednej ceny.

Riziko Donald Trump

Už o rok sa môže objaviť ešte jedno vážne riziko. V prichádzajúcich amerických voľbách je najväčším favoritom na víťazstvo bývalý prezident Donald Trump. Práve on nemal počas svojho vládnutia problém rozpútať obchodnú vojnu s Európskou úniou. Po jej vypuknutí si spojenci vzájomne uvaľovali vysoké clá na najrôznejšie tipy výrobkov. Donald Trump európskym partnerom dokonca pohrozil odstrihnutím od amerických platobných systémov.

Väčšina bežných ľudí svoje platby vykonáva prostredníctvom platobných kariet od amerických spoločností Visa a Mastercard. Prípadný zákaz realizovania transakcií dokáže paralyzovať európsky finančný trh. Našťastie, k naplneniu tejto hrozby nikdy neprišlo. Jedným z dôvodov bolo, že po vydaní zákazu nebudú mať európske firmy ako zaplatiť za nákup amerických výrobkov a takéto poškodenie biznisu nikdy nebolo ani v záujme bývalého amerického prezidenta.

D. Trump si zakladá na svojej nevyspytateľnosti. Po svojom znovuzvolení môže aj nemusí vyvolať ďalšiu obchodnú vojnu so spojencami. No v prípade jej vypuknutia bude mať v rukách nebezpečný tromf. Ním je dočasný zákaz dodávok amerického plynu do Európskej únie. Takéto obmedzenie môže v Európe vyvolať prudké zdraženie energií. Podobné tomu, ktoré prišlo po ruskej invázii na Ukrajinu a následných ekonomických sankciách Bruselu voči Moskve. Cena jednej megawatthodiny počas najväčšej krízy v lete 2022 atakovala hodnotu tisíc eur. V súčasnosti je tesne nad hranicou osemdesiatich eur a pred vypuknutím krízy sa dlhodobo pohybovala okolo úrovne päťdesiatich eur.

Renesancia atómových elektrárni

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa