Éra, keď si domácnosti odkladali hotovosť a šetrili si aj na bankových účtoch, je už preč. V časoch pandemických lockdownov totiž ani nemali veľmi kde míňať. Teraz sa však úspory domácností stenčili už aj v eurozóne.
Podľa dát štatistického úradu Eurostat miera úspor domácností v eurozóne klesla v druhom štvrťroku 2022 na 13,7 percenta. Štvrťrok predtým to ešte bolo 15,2 percenta.
Pokles miery úspor je dôsledkom intenzívnejšieho rastu spotreby (+3,5 percenta) v porovnaní s rastom hrubého disponibilného príjmu domácností (+1,7 %).
Inštitút finančnej politiky, ktorý pôsobí pod Ministerstvom financií SR, v makroekonomickej prognóze pred časom skonštatoval, že aj Slováci už vyčerpali úspory, ktoré naakumulovali počas pandémie a miera úspor sa v súčasnosti približuje historickým minimám.
Klesajúce úspory spôsobujú, že domácnosti už nebudú mať z čoho ťahať hospodársky rast krajiny. Ďalším kameňom úrazu je vysoká inflácia, ktorá sa v druhej polovici roka má premietnuť do poklesu spotreby domácností. Analytici predpokladajú, že Slovensko čakajú veľmi ťažké zimné mesiace aj pre komplikácie s dodávkami plynu z Ruska.
Čo teda najnovšie európske dáta znamenajú, hodnotia pre TREND vybraní analytici.
Úspory v eurozóne klesli, spotreba však rástla rýchlejšie. Čo to podľa vás spôsobilo? Aký bude ďalší vývoj? Akú rolu zohrá inflácia a vysoké ceny energií?
Mária Valachyová, hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne
Rast cien energií a ďalších tovarov a služieb spôsobil, že domácnostiam zostáva menšia časť príjmu v podobe úspor, čiže klesá ich miera úspor. Na Slovensku je to ešte markantnejšie, keďže máme vyššiu infláciu, ako je priemer eurozóny.
Predpokladám, že miera úspor zostane v Európe aj na Slovensku v najbližších dvoch rokoch nižšia.
Vyššiu infláciu bude nasledovať aj rast miezd a ekonomika si nájde svoju novú rovnováhu. Energie však už zrejme zostanú drahšie, ako sme boli zvyknutí v minulých rokoch. Tejto situácii sa budeme musieť prispôsobiť – šetrením energiami, úspornejšími a efektívnejšími spôsobmi vykurovania, zateplením budov, atď.
Eva Sadovská, analytička WOOD & Company
Miera úspor domácností v eurozóne v posledných rokoch doslova kopírovala vývoj pandémie, resp. prísnych opatrení, ktoré s ňou súviseli. Najvyššiu úroveň dosiahla v druhom kvartáli 2020, kedy prekročila 25 percent. To bolo obdobie, ktoré nasledovalo bezprostredne po vypuknutí pandémie v Európe a sprevádzali ho prísne opatrenia.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?