Slovensko je v spotrebe pesticídov pod európskym priemerom. Podľa údajov Štatistického úradu sa však ich počet u nás každý rok zvyšuje. A. Gajdoš pripomína, že je to komplikovaná téma a po nariadeniach EÚ sa môžeme dostať do situácie, že na Slovensku sa bude používať napríklad jedna jednotka účinných látok do pôdy a v inej krajine to budú tri, a pritom sa „budú tváriť všetci rovnako ´zeleno´“.

Slovensko sa spolu s ďalšími európskymi krajinami postavilo proti plánom EÚ a žiadalo individuálne posúdenie. Niektoré krajiny totiž používajú pesticídy vysoko nad európskym priemerom a iné, vrátane Slovenska, ich používajú výrazne menej, no spoločné európske pravidlá a plošné zníženie do roku 2030 o 50 percent by neprinieslo rovnaký efekt v každej krajine.

Momentálne by však podľa plánov Európskej komisie a po pripomienkach členských štátov, krajiny nemali ísť pod limit 35-percentného zníženia. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zatiaľ pripomína, že rokovania ku konkrétnym podmienkam pre jednotlivé krajiny naďalej pokračujú. Slovenskí poľnohospodári však chcú vedieť, ako plány EK zasiahnu trh s potravinami.

Ochrana životného prostredia v súlade so zachovaním sebestačnosti

„Jesť môžeme dve veci – buď veľmi výživnú látku pre organizmus alebo jed", hovorí pre TREND výkonný podpredseda SPPK A. Gajdoš s tým, že politika EÚ často všetko berie ako jeden balík. Samotní poľnohospodári sú si vedomí, že isté opatrenia sú potrebné, zdôrazňujú však, že ochrana životného prostredia by mala byť v súlade so zachovaním sebestačnosti a produkcie domácich potravín.

Podpredseda SPPK tiež hovorí, že kontrolné orgány v iných krajinách nie sú také striktné ako na Slovensku a kontrola potravín z dovozu je obmedzená: „Pokiaľ nebudeme mať vlastných fytoinšpektorov v Argentíne, v Brazílii, a ďalších vlastných veterinárnych lekárov priamo na mieste, tak skontrolujeme možno päť percent tovaru, nič viac.“

Čo by sa malo urgentne riešiť v rámci aktuálnych výziev zachovania potravinovej bezpečnosti, ako ich zosúladiť s plánmi EÚ a čo čaká slovenských poľnohospodárov v zvyšovaní biodiverzity už na budúci rok ?

Podrobnejšie informácie k téme si pozrite vo videorozhovore.

Ďalšie dôležité správy

Zelená politika EÚ v praxi naráža. Poľnohospodári žiadajú jej odklad,
Výkonný podpredseda SPPK Andrej Gajdoš.
Neprehliadnite

Zelená politika EÚ v praxi naráža. Poľnohospodári žiadajú jej odklad, zatiaľ neúspešne