Je to niečo vyše roka, čo Európska komisia ohlásila plán REPower EU, ktorý mal vyriešiť problém s nedostatkom energií a závislosťou od ruského plynu. Konečným termínom bola zima 2023/24 a podarilo sa ho splniť ešte v predstihu. Hoci Európa ešte odoberá určité objemy ruskej ropy aj zemného plynu, nie je od nich závislá, pretože oproti pôvodným objemom predstavujú len zlomky.

WA 26 Budno - Na snímke nový plynovod Baltic Pipe, ktorý slávnostne otvorili v obci Budno na severovýchode Poľska v utorok 27. októbra 2022. Novým plynovodom sa bude prepravovať nórsky plyn cez Dánsko do Poľska a susedných krajín. Jeho cieľom je posilniť energetickú bezpečnosť Európy po tom, ako Rusko prerušilo dodávky plynu Varšave, keďže odmietla požiadavku Moskvy na platby v rubľoch. Plynovod Baltic Pipe má kapacitu 10 miliárd kubických metrov (m3) ročne a je prepojením na potrubie Europipe I
Neprehliadnite

Plyn zaznamenal najväčší prepad ceny počas tohto roka, Nóri obnovujú produkciu

Spomínaný plán počítal aj s poklesom spotreby plynu. Priemysel aj domácnosti mali v zime ušetriť 15 percent svojej predchádzajúcej spotreby, čo malo pomôcť vybalansovať trh v čase, keď ruské dodávky neboli ešte plne nahradené.

Aj v tomto ohľade bol cieľ viac ako splnený. Nakoniec ani nebolo potrebné, aby sa musela obmedzovať spotreba; plynu by bolo dosť, pretože jeho vysoké ceny v EÚ prilákali viac tankerov s LNG, ako sa plánovalo.

Tretím dôležitým kritériom bolo naplnenie zásobníkov pred zimou 2022/23. Do prvého novembra mali byť naplnené aspoň na 80 percent, nakoniec boli plné na 95 percent. Európa skrátka urobila, čo mohla, dokonca prekvapivo rýchlo, a výsledkom bol úspech. Ten však bol spojený aj s určitou dávkou šťastia, na ktoré sa ale nemožno spoliehať večne.

Zima bola nakoniec mierna a ceny plynu vysoké. Táto kombinácia faktorov výrazne znížila dopyt po tejto komodite. To samozrejme neznamená, že Európa si hodila mincou a mala šťastie.

Ani mierna zima by jej nepomohla, ak by neurobila príslušné opatrenia. Navyše počasie okrem miernej zimy prinieslo aj suché a teplé leto, čo obmedzilo produkciu elektrickej energie vo vodných a jadrových elektrárňach (u nich z dôvodu problémov s chladením).

Veľmi dôležitým faktorom bolo v roku 2022 aj zapojenie obnoviteľných zdrojov elektrickej energie, ktoré znížili spotrebu plynu v elektrárňach o 11 miliárd kubických metrov, čo je 2,6 percenta ročnej spotreby celej EÚ.

Počas zimných mesiacov bola spotreba plynu nižšia vďaka teplejšiemu počasiu. Október 2022 zaznamenal 27 percentný pokles oproti priemeru z rokov 2019 – 2021, november 24-percentný pokles a december len 13-percentný pokles. To preto, že december bol nezvyčajne chladný. V prvom kvartáli 2023 bola spotreba o 18 percent nižšia aj vďaka o 13-percent nižšej spotrebe elektrární.

Dve hlavné výzvy pre Európu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa