Počas prechádzajúcich štyroch rokov sa slovenskej ekonomike darilo viac ako českej. Ukazujú to dáta porovnávajúce hospodársky vývoj v jednotlivých kvartáloch v rokoch 2020 až 2023. S nástupom pandémie sa obidve krajiny ocitli v silnej recesii. Následne ďalšia mierna recesia zasiahla už len české hospodárstvo. Udialo sa tak v druhej polovici roku 2022. „Česko ako jediná krajina Európskej únie ešte stále nemá HDP na predkovidovej úrovni,“ konštatovala Markéta Šichtařová, česká ekonómka a riaditeľka Next Finance.

Konkurenčná výhoda

Slovensko je na tom lepšie aj pri porovnaní inflácie. Oproti českej ekonomike domáce ceny v priemere medziročne rástli miernejšie až počas štyridsiatich troch mesiacov. Ide o porovnanie na základe harmonizovanej výšky inflácie od Európskeho štatistického úradu (Eurostat). Časové rozpätie je od roku 2020 do roku 2024.

Vlastná mena priniesla českej ekonomike aj výrazne drahšie pôžičky. Česká národná banka v júni 2022 zdvihla základný úrok až na sedem percent. Znižovať ho začala koncom minulého roka. Aktuálne je na hodnote 6,26 percenta. Stále ide o výrazne vyššiu úroveň oproti základnej úrokovej sadzbe v eurozóne, ktorá je 4,50 percenta a jej znižovanie sa očakáva v lete 2024. Pri takto nastavenej menovej politike si slovenské firmy aj tento rok pravdepodobne udržia konkurenčnú výhodu v podobe lacnejších úverov. Aj keď rozdiel sa bude zmenšovať.

Lepší hospodársky rast
Aj naďalej sa má slovenskej ekonomike dariť viac ako českej. Také sú aspoň závery prognózy Medzinárodného menového fondu. Ten v prvej krajine očakáva v roku 2024 rast HDP o 2,5 percenta a druhej o 2,3 percenta.

Fitch to vidí inak

Slovenskej ekonomike v realite nie sú veľmi platné dobré tvrdé dáta ani optimistické prognózy. Ratingová agentúra Fitch koncom minulého roka zhoršila jej výhľad. Známka A s negatívnym výhľadom klesla na A- so stabilným výhľadom. Pri Českej republike je vývoj opačný. Americká agentúra pred pár dňami zvýšila hodnotenie z AA- s negatívnym výhľadom na AA- so stabilným výhľadom.

Česká ekonomika na tom stále nie je dobre. Aj podľa najaktuálnejších údajov bojuje s mnohými ťažkosťami. Napríklad ceny priemyselných výrobcov počas januára 2024 medziročne klesli o 2,8 percenta. Ide o prvé zníženie od novembra 2020. „Deflácia sa tak v priemysle stáva skutočnosťou,“ upozorňuje M. Šichtařová. Prečo teda prišlo k zlepšeniu ratingu českej ekonomiky napriek hromade neveľmi dobrých dát?

„Je to najmä z toho dôvodu, že celkom rýchlo prišlo k výraznému poklesu cien surovín na svetových trhoch,“ vysvetľuje Lukáš Kovanda, hlavný analytik Trinity Bank. Zároveň sa nenaplnili obavy z okamžitého prerušenia obchodu s Ruskou federáciou. „Česko minulý rok za dovoz ruských surovín zaplatilo 77 miliárd korún (tri miliardy eur – pozn. red.). Väčšinu z tejto sumy tvorili platby za ropu,“ dodáva L. Kovanda. Českej republike sa až koncom minulého roku podarilo úplne ukončiť dovoz ruského plynu. Pri rope je rovnaký krok naplánovaný až na koniec budúceho roka.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa