Slovenské elektrárne už v roku 2018 konštatovali, že „vnímanie jadrových elektrární sa od roku 2010 zlepšilo nielen v oblasti bezpečnosti, ale aj ekológie“.

Ak by si Slováci mohli vybrať zdroj, ktorý je podľa nich najdôležitejší pri úspešnom prechode na energetiku s minimálnym množstvom emisií skleníkových plynov, vybrali by si slnečnú energiu. Hneď za ňou by volili jadro. Ukázal to prieskum verejnej mienky agentúry ACRC, ktorý v lete 2022 zrealizovala pre Slovenskú spoločnosť pre zahraničnú politiku a Slovenské elektrárne. Z neho vyplynulo, že na Slovensku opäť stúpla podpora jadra. Navyše sa zvýšil súhlas s jeho prevádzkovaním u obyvateľstva, ktoré žije v okolí elektrární.

Karty zamiešali krízy

Po začiatku konfliktu na Ukrajine a energetickej kríze Slováci zároveň začali viac diskutovať o cenách energií. Práve ich nárast na jeseň 2022 vyvolával veľké obavy u 47 percent obyvateľov krajiny. Potvrdili to výsledky internetového prieskumu spoločnosti Nielsen Admosphere Slovakia z daného obdobia.

Nálady sa po energetickej kríze menia aj v krajinách, kde obyvatelia dlhodobo odmietali jadrovú energiu a vyjadrovali skôr obavy spojené s bezpečnosťou starších reaktorov alebo so skladovaním rádioaktívneho odpadu.

Príkladom je Taliansko. Tam bolo v  uplynulých rokoch niekoľko snáh vrátiť jadro do energetického mixu. Môže sa to podariť práve počas úradovania talianskej premiérky Giorgie Meloniovej. Taliansko malo v minulosti štyri jadrové reaktory, no po udalostiach v Černobyle odstavilo z prevádzky aj posledné dva. Poslednú jadrovú elektráreň Taliani zatvorili v roku 1990. Snahy o návrat k jadru mal i bývalý premiér Silvio Berlusconi.

Po udalostiach vo Fukušime sa však táto téma medzi obyvateľmi Talianska presadzovala ťažšie, čo potvrdili výsledky referenda v roku 2011. „Do roku 2050 chceme dosiahnuť približne osem gigawattov (GW) z jadrovej energie, čím by sme pokryli viac ako desať percent dopytu po elektrine v krajine,“ uviedol na tohtoročnom energetickom kongrese v Miláne taliansky minister životného prostredia a energetickej bezpečnosti Gilberto Pichetto Fratin. S tým, že pri plnom využití potenciálu jadrovej energie by mohli pokryť až okolo 22 percent dopytu.

Minister pre denník Financial Times potvrdil, že Taliansko chce mať do desiatich rokov v prevádzke malé modulárne reaktory. Na to, aby sa to mohlo uskutočniť, vláda v Ríme pripravuje príslušnú legislatívu. Talianska vláda si sľubuje, že vďaka novým moderným technológiám sa jej podarí nakloniť si na svoju stranu viac Talianov, ktorí jadrové elektrárne pre bezpečnostné obavy dodnes odmietajú.

Slováci a jadro

Na to, ako v súčasnosti vnímajú Slováci energiu z jadra a jej využitie, sa pozrel najnovší reprezentatívny prieskum s názvom Postoj Slovákov k jadrovej energetike a malým modulárnym reaktorom. Zároveň porovnal výsledky s Českou republikou. Na Slovensku agentúra NMS Market Research pre spoločnosť Westinghouse v online prieskume zbierala dáta počas štyroch októbrových dní na vzorke 1 046 respondentov. Prieskum sa konal pod záštitou Slovenskej technickej univerzity (STU).

Vyplynulo z nich, že na Slovensku je podpora jadra o niečo nižšia než v Česku, no jadrovú energetiku a jej využívanie podporujú dve tretiny dospelej slovenskej populácie. Väčšina Slovákov oceňuje spoľahlivosť, stabilitu a ekologickosť jadra. Z výsledkov vyplynulo, že väčšiu podporu má jadro u staršej populácie, a tak sa dôvera v spoľahlivosť jadra ako zdroja elektrickej energie zvyšuje s vekom. Najviac ho podporujú muži aj ženy nad 55 a 65 rokov. Celkovo majú väčší príklon v rámci spoľahlivosti tohto typu energie muži (55 percent) v porovnaní so ženami (27 percent).

Westinghouse spolupracuje s technickými univerzitami vo viacerých krajinách. V rámci vzdelávania budúcich špecialistov na jadro posilňuje napríklad spoluprácu s miestnymi poľskými univerzitami. Program stáží naďalej rozširuje pre študentov z Česka či Bulharska. Užšiu spoluprácu chce rozvíjať aj s univerzitami na Slovensku.

„Je dôležité, aby sa stredoškoláci dozvedeli o  tejto perspektívnej kariére a mali možnosť vybrať si vhodnú vysokú školu a študijný program. Prieskum verejnej mienky ukázal, že fakulty s elektrotechnickým zameraním verejnosť vníma ako najvhodnejšie na takéto štúdium,“ hovorí vedúci Ústavu jadrového a fyzikálneho inžinierstva na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Peter Bokes.

Šanca pre domáce firmy

Stredoeurópske krajiny majú v súčasnosti záujem stavať viacero reaktorov. Výstavbu nového jadrového zdroja schválila slovenská vláda. Podobné ambície majú ďalšie krajiny Vyšehradskej štvorky. Odborník na jadrovú energetiku profesor Vladimír Slugeň v rozhovore pre TREND v tejto súvislosti upozornil: „Napríklad ak chcú v Poľsku postaviť celú flotilu šiestich, možno až dvanástich jadrových blokov, bude si to vyžadovať tridsať až štyridsať rokov. Na to sa musí pripraviť celý priemysel aj dodávatelia. Pri jadrovej energetike nemožno skákať zo strany na stranu v každom volebnom období. Potrebný je dlhodobý celospoločenský záväzok, že spoločnosť tento zdroj energie akceptuje.“ Podľa najnovších údajov polovica Slovákov podporuje výstavbu ďalších jadrových elektrární.

Pri zvyšovaní počtu nových reaktorov obyvatelia považujú za benefit práve to, že sa na výstavbe budú podieľať slovenské firmy. Z prieskumu NMS Market Research vyplýva, že je to hlavné kritérium pre tri štvrtiny Slovákov. Navyše dve tretiny opýtaných očakávajú, že zapojenie slovenských firiem prinesie aj ďalšie zákazky v iných krajinách. „Je zrejmé, že Slováci chápu ekonomické výhody, ktoré krajine môže priniesť čistá, stabilná a dlhodobá výroba jadrovej energie,“ myslí si prezident spoločnosti Westinghouse pre Českú republiku a Slovensko Petr Brzezina.

Nižšie povedomie o SMR

Hoci sa v oblasti energetiky čoraz častejšie hovorí o možnostiach malých modulárnych reaktorov (SMR), pre širokú verejnosť sú to zatiaľ stále menej známe pojmy. O SMR má podľa najnovšieho prieskumu povedomie iba tretina Slovákov a dve tretiny o nich nikdy nepočuli. Viac informácií o nových jadrových technológiách preniká do spoločnosti najmä vo veľkých mestách s  počtom obyvateľov nad stotisíc. Viacerí oslovení si spájajú výstavbu nových reaktorov so zvýšeným záujmom o štúdium jadrovej techniky či energetiky.

„Zasadzujeme sa o odbornú prípravu budúcich pracovníkov v jadrovej energetike, študenti majú u nás možnosť študovať jadrové a fyzikálne inžinierstvo, kde získajú pevné technické základy, prax v špecializovaných laboratóriách na neutroniku a  detekciu ionizujúceho žiarenia, prácu so simulačnými nástrojmi na riadenie jadrového zdroja a zapojenie do technicko-výskumných projektov,“ vysvetľuje P. Bokes. Práve nedostatok budúcich špecialistov a odborníkov na jadro je jednou z výziev, ktorej budú čeliť všetky krajiny, ktoré chcú rozvíjať jadrovú energetiku aj v najbližších desaťročiach.

Tento článok označovaný ako We Know How vznikol v spolupráci s komerčným partnerom.