Od návratu z tohtoročného stretnutia Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose sa ma opakovane pýtali na najzaujímavejšie témy. Medzi najdiskutovanejšie patrila umelá inteligencia – najmä generatívna AI (GAI). S využívaním veľkých jazykových modelov, existuje veľká otázka, čo by AI mohla urobiť pre produktivitu a ekonomický rast v budúcnosti.

Pri riešení tejto otázky musíme mať na pamäti, že svetu oveľa viac dominuje ľudská hlúposť ako AI. Šírenie obrovských hrozieb – každá z nich je prvkom širšej „polykrízy“ – potvrdzuje, že naša politika je nefunkčná a nedokáže riešiť najvážnejšie a najzrejmejšie riziká pre našu budúcnosť. Medzi ne patria zmena klímy, ktorá bude mať obrovské ekonomické náklady, krach štátov, čo ešte viac rozšíri rady klimatických utečencov, a opakujúce sa virulentné pandémie, ktoré by mohli byť ekonomicky ešte škodlivejšie ako kovid.

Čo je ešte horšie, geopolitické súperenie sa zhmotňuje do nových studených vojen – napríklad medzi Spojenými štátmi a Čínou – a do potenciálne výbušných horúcich vojen, ako sú tie na Ukrajine a na Blízkom východe. Rastúca príjmová a majetková nerovnosť, čiastočne poháňaná hyperglobalizáciou a technológiami šetriacimi prácu, na celom svete vyvolala odpor proti liberálnej demokracii a vytvorila príležitosti pre populistické, autokratické a násilné politické hnutia.

Hrozí, že neudržateľné úrovne súkromného a verejného dlhu urýchlia dlhové a finančné krízy a možno sa ešte dočkáme návratu inflácie a stagflačných negatívnych šokov agregátnej ponuky. Širší globálny trend smeruje k protekcionizmu, deglobalizácii, de-couplingu a de-dolarizácii.

Navyše, tie isté nové technológie AI, ktoré by mohli prispieť k rastu a blahobytu ľudí, majú tiež veľký deštruktívny potenciál. Už sa používajú na pretláčanie dezinformácií, deepfake a volebnej manipulácie, a vyvolávajú obavy z permanentnej technologickej nezamestnanosti a ešte výraznejšej nerovnosti. Nárast autonómnych zbraní a kybernetického boja rozšíreného o AI je rovnako hrozivý.

Účastníci Davosu, zaslepení AI, sa na väčšinu týchto megahrozieb nezamerali. Nebolo to žiadne prekvapenie. WEF zeitgeist je podľa mojich skúseností kontraindikátorom toho, kam sa svet skutočne uberá. Politici a obchodní lídri sú tu na to, aby prezentovali svoje knihy a chrlili frázy. Predstavujú konvenčnú múdrosť, ktorá je často založená na pohľade zo zadného okna na globálny a makroekonomický vývoj.

Preto, keď som na stretnutí WEF v roku 2006 varoval, že prichádza globálna finančná kríza, bol som považovaný za pesimistu. A keď som v roku 2007 predpovedal, že mnohé členské štáty eurozóny budú čoskoro čeliť problémom so štátnym dlhom, taliansky minister financií ma slovne zastrašoval. Keď sa ma v roku 2016 všetci pýtali, či krach čínskeho akciového trhu predznamenal tvrdé pristátie, ktoré spôsobí zopakovanie globálnej finančnej krízy, tvrdil som, že Čína bude mať hrboľaté, ale zvládnuté pristátie. V rokoch 2019 až 2021 bola módnou témou v Davose krypto bublina, ktorá praskla v roku 2022. Potom sa pozornosť presunula na čistý a zelený vodík, ďalší módny trend, ktorý už praská.

WA 26 archív Hamburg - Na archívnej snímke z 2. októbra 2023 kontajnery sú na termináli v prístave v Hamburgu. Export Nemecka klesol v auguste 2023 omnoho výraznejšie, než sa čakalo, pričom jeho hodnota zaznamenala najnižšiu úroveň za takmer 1,5 roka. Uviedol to vo štvrtok 5. októbra nemecký štatistický úrad Destatis. FOTO TASR/DPA

PRODUKTION - 02.10.2023, Hamburg: Container stehen auf dem Container Terminal Burchardkai im Hamburger Hafen. Das Statistische Bundesamt informiert über die Exporte
Neprehliadnite

Ako by mohla pristáť globálna ekonomika v roku 2024

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa