Európsky dvor audítorov (EDA) zisťuje, ako Európska únia (EÚ) nakladá s verejnými financiami. „Je pomocník pri dobrom spravovaní verejných financií, no právomoci zastaviť nejaké financovanie či „vymazať“ niektorú rozpočtovú položku nemá. Dáva nezávislý odborný pohľad na veci tým, ktorí o nich môžu rozhodnúť v europarlamente. Ak máme podozrenie alebo odhalíme spreneveru či nelegálne konanie, tak to ďalej riešia inštitúcie ako Európska prokuratúra (EPPO), Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) a podobne,“ uvádza v rozhovore pre TREND členka Európskeho dvora audítorov Katarína Kaszasová.
Pripomína, že odporúčaniami dvora audítorov by sa mala riadiť najmä Európska komisia (EK). EDA môže odporučiť, aby EK svoje míľniky viac priblížila realite alebo ich inak formulovala. Pri auditoch zástupcovia dvora niekedy narazia aj na absurdné situácie. Tie môžu poukázať okrem iného na problémy, ktoré súvisia s vnútroštátnym auditom.
Celý videorozhovor o tom, kam siahajú kompetencie Európskeho dvora audítorov, pri akých kontrolách sa EK správa neštandardne a ako sa nebezpečne zvyšuje dlh Európskej únie, si môžete pozrieť pod článkom.
V akých netradičných príkladoch vynaložila Únia financie v rozpore s únijnými pravidlami?
Vo výročnej správe za rok 2022 uvádzame jeden príklad, kedy poľnohospodár v Taliansku dostával priamu pomoc na udržiavanie trvalých plodín – citrónovníkov. Počas auditu na základe snímok z dronu sme zistili, že na tejto deklarovanej ploche sa nenachádzajú žiadne citrónovníky, a je to pôda, ktorá sa už niekoľko rokov neudržiava.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?