Obchodníci, ktorí majú realizovať dodávku zlacnenej elektrickej energie zhodne tvrdia, že jej nebude dosť a vôbec nevedia, ako to prebehne, kto čo zaplatí a začo bude niesť zodpovednosť. Ak majú vyrábať straty, radšej to „zabalia“. Veď v Európe padajú aj väčší hráči.
Lacná elektrina pre domácnosti sa možno neujde každému
Bez ohľadu na to, koľko energie budú domácnosti potrebovať, nie je isté ani to, ako sa dostanú k tej, ktorú dostali prisľúbenú. Obchodníci, ktorí by mali dostávať energiu od Slovenských elektrární za vopred dohodnutú cenu, stále nemajú na papieri podrobnosti. A ako sa hovorí, kým niečo nie je podpísané, neexistuje to. Kľúčoví dodávatelia rad radom potvrdzujú, že stále nemajú žiadne informácie.
S napätím čakáme. Ako energetici sme zvyknutí s napätím pracovať, ale tu by sme privítali menej napätia a viac konzultácií a diskusie.
Rokovania skrátka stále prebiehajú, no výsledky realizácie Memoranda spred piatich mesiacov dodnes nepozná nikto. Ministerstvo hospodárstva uviedlo, že na riešení sa pracuje a všetko sa dozvieme.
Rozhodnutie o finálnom riešení bude vybrané po diskusii s dotknutými orgánmi a účastníkmi trhu, a to najmä s dodávateľmi. Celkový objem elektrickej energie od SE bude po premene produktu baseload na diagram rozdelený medzi dodávateľov, ktorí dodávajú elektrinu domácnostiam a rozvrhne sa tak, aby pokrylo celkovú spotrebu elektriny domácností.
Dodávky elektrickej energie? Neistota na tretiu
Výsledkom je neistota na tretiu. Nejde len o volatilné ceny energií, ktoré komplikujú uzatváranie zmlúv s klientmi, nestačí, že nie je jasné, ako sa domácnosti dostanú k dotovanej elektrickej energii, stále nie je jasné ani to, ako budú vyzerať regulované ceny energií pre domácnosti a malé podniky.
Regulátor, ktorým je Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), a ktorý vzorec maximálnej regulovanej ceny určuje, totiž v snahe o zníženie cenovej záťaže domácností neustále posúva referenčné obdobie, na ktoré sa regulované ceny viažu.
Pre rok 2023 sa mali ceny určovať z priemeru prvého polroka 2022. To sa však posunulo vo viere, že neskôr budú ceny nižšie. Referenčné obdobie sa posunulo o tri mesiace na apríl až september.
Čo sa však nestalo – ceny, ešte viac narástli. ÚRSO skúsil šťastie znova, referenčné obdobie posunul na leto, teda júl až september a keďže sa v júli prepisovali dlhoročné maximá cien energií, prišla ďalšia úprava, na augusta až september.
Aký má ÚRSO ďalší plán, nevedno. Obchodníci z toho nie sú práve nadšení.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?