Dlhové bremeno vlády Spojených štátov amerických, ktoré už teraz dosahuje závratnú sumu 34 biliónov dolárov, sa v blízkej budúcnosti nezníži. Naopak, predpokladá sa, že do roku 2034 narastie o 64 percent na 56,9 bilióna dolárov, teda v priemere o tri bilióny dolárov ročne.  

Medzitým rozpočtový deficit USA v tomto fiškálnom roku pravdepodobne poskočí na rekordnú sumu 1,9 bilióna dolárov, čo predstavuje približne šesť percent celkového HDP. To je takmer trojnásobok priemerného deficitu USA za posledných 50 rokov.  

Ministerstvo financií odhaduje, že čisté úrokové náklady na federálny dlh dosiahnu ku koncu roka 890 miliárd dolárov. To by bolo o 331 miliárd dolárov viac ako vlani a takmer dvojnásobok sumy z roku 2022.  

Podľa analytikov z Business Insider by mohlo pokračujúce zadlžovanie Spojených štátov spôsobiť viacero negatívnych dôsledkov vrátane vyššej miery inflácie. V extrémnom prípade by sa mohla obmedziť schopnosť vlády financovať kľúčové programy, ako je sociálne zabezpečenie alebo obrana. Ekonómovia pritom už roky bijú na poplach a tvrdia, že rastúci dlh predstavuje z dlhodobého hľadiska hrozbu pre stabilitu finančného systému.

Zadlženie
Neprehliadnite

Svet sa topí v 315 biliónovom dlhu. Jeho strojcom boli najmä rozvíjajúce sa trhy