Na nevhodné podmienky pre deti a mládež v priestoroch slovenských škôl upozorňujú výsledky nedávneho monitoringu vnútorného prostredia, ktoré v 28 školách a škôlkach zrealizovala platforma Budovy pre budúcnosť v spolupráci so spoločnosťami Saint-Gobain, Daikin a Stavebnou fakultou Technickej univerzity v Košiciach.

Vydýchaný vzduch je bežný

Deti trávia počas vykurovacieho obdobia viac než tri štvrtiny času v priestoroch s vydýchaným vzduchom s prekročenou limitnou koncentráciou škodlivých látok 1000 ppm (parts per million, častíc na milión celku). Hluk v triedach navyše často prekračuje limitnú hodnotu 40 decibelov až dvojnásobne, čo je rovnaké akustické zaťaženie ako zvuk cirkulárky na drevo zo vzdialenosti desať metrov.

Problémom sú aj vysoké teploty, keď začiatkom júna dosahuje teplota v triedach okolo poludnia až 26 stupňov Celzia (°C) a v druhej polovici mesiaca nameraná hodnota prekračuje kritických 30 °C. Pritom zvýšenie teploty o desať stupňov znižuje výkonnosť študentov o vyše dvanásť percent.

Deti trávia až 90 percent času vo vnútorných priestoroch, čiže toto prostredie výrazne vplýva na ich zdravie. Rovnaký efekt má nepriaznivé prostredie na učiteľov, ktorí v škole trávia väčšinu svojho života.

Rekonštrukcia nemá riešiť len úspory

Keďže drvivá väčšina škôl a škôlok nie sú novostavby, kľúčovým krokom pri zlepšovaní vnútorného prostredia sú rekonštrukcie. Dlhé roky však mestá a obce pri rekonštrukcii školských budov riešili len energetickú stránku, čiže zateplenie fasády a výmenu okien.

Výsledkom síce bola úspora energií v zime, no kvalita vnútorného prostredia sa nezlepšila. Naopak, pri kvalite vzduchu počas vyučovania nastalo zhoršenie, keďže sa zamedzilo prirodzenému vetraniu cez netesnosti okien a jediným spôsobom výmeny vzduchu bolo vetranie otvorenými oknami cez prestávky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa