Na svete nie je mnoho krajín, ktorých HDP v roku 2022 vzrastie o viac ako šesť percent. Rozhodne medzi ne nepatrí Čína, bitá realitnou bublinou a covidom. Naopak, darilo sa predovšetkým exportérom komodít, po ktorých nastala veľká zhánka. Silný rast ekonomiky zaznamenali krajiny ako Saudská Arábia, Indonézia či Argentína. K nim sa prekvapujúco zaradil aj jeden z najväčších importérov komodít – India.

Fenomén roka 2022

Vysoký ekonomický rast odvekého čínskeho rivala nie je vecou iba tohto roka. Keď sa pred ôsmimi rokmi dostal k moci Naréndra Módí, bola ekonomika desiata najväčšia na svete. Od vtedy ale vzrástla o 40 percent. Z veľkých ekonomík ju predčila iba Čína s rastom o 53 percent. Vyšší čínsky rast sa pravdepodobne stane už iba históriou. Naznačujú to dlhodobé štrukturálne problémy čínskeho draka, ktorý naakumuloval obrovský dlh, keď centrálne riadenie ekonomiky dosiahlo svoje limity. V tomto roku sa India stala piatou najväčšou ekonomikou sveta a z tejto pozície vytlačila Spojené kráľovstvo sužované energetickou krízou a postbrexitovou traumou.

Rast Indie a jej potenciál ukazuje aj rast jej akciového trhu. S&P BSE Sensex Index v tomto roku vzrástol o tri percentá, keď ho predbehli iba akcie v Singapure a Indonézii. Indické akcie dosiahli svoj historický rekord, napriek tomu, že globálne akcie stratili okolo dvadsať percent. Stali sa štvrtým najväčším akciovým trhom na svete, keď pred ním sú iba americké, čínske a japonské akcie.

Záujem o indické akcie je následkom hľadania alternatívy Číny, ktorá sa v očiach investorov stala nepredvídateľným štátom. Nebola to len politika nulového covidu a jej rýchly neriadený obrat do premorenia krajiny. Ide najmä o návrat maoizmu a kultúrnej revolúcie, ktorá odsúva ekonomiku na druhú koľaj. Útok na súkromné technologické spoločnosti zo začiatku roka bol jasnou ukážkou preferencie komunistickej ideológie nad tvorbou kapitálu a investícií. Navyše, geopolitické priateľstvo s Kremľom a obavy z útoku na Taiwan zvýšili obavy, že vzťahy so západom sa môžu rýchlo zhoršiť.

Napriek tomu, že aj India zaujala voči ruskej agresii neutrálny tón, stále sa považuje za demokratickú krajinu, ktorá má bližšie k západu ako k východným diktatúram. Pozitívny postoj investorov k Indii sa prejavil aj na nepriamych investíciách štátnych a penzijných fondov v tomto roku, keď sa krajina stala druhou najvyhľadávanejšou destináciou, ktorú predbehli iba Spojené štáty. Naopak, India predbehla Čínu napriek tomu, že v roku 2014 bola v objeme investícií iba na deviatom mieste. Záujem o krajinu prudko narástol so snahou firiem diverzifikovať svoju produkciu von z Číny.

Veľká diverzifikácia

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí plánuje výrazne sprísniť pravidlá pre domáce spoločnosti podnikajúce v Číne. O svojom podnikaní budú musieť zverejňovať viac informácií a možno vykonávať aj stresové testy ohľadom geopolitických rizík. Nemecká vláda nechce zopakovať chybu, akú spravila pri spoliehaní sa na lacné ruské energie, aj v prípade Číny, ktorá je najväčším obchodným partnerom krajiny.

Ešte v zraniteľnejšej pozícií voči Číne je najväčšia svetová spoločnosť podľa kapitalizácie, Apple. Tá v krajine skladá až 90 percent svojich iPhonov. Nedávne skúsenosti s masovými protestami v meste Čeng-čou, nazývanom tiež iPhone City ukázali, ako rýchlo sa môže zhoršiť jeho dodávateľská sieť. To je dôvod, prečo sa najväčší domáci dodávateľ taiwanský Foxconn rozhodol diverzifikovať časť svojej produkcie do Indie. Existujúce produkčné kapacity tam plánuje zvýšiť štvornásobne.

Cieľom je, aby sa v Indii do roku 2025 vyrábal každý štvrtý produkt Apple ako je Mac, iPad, Apple Watch či AirPods. Momentálne sa mimo Číny vyrába iba každý dvadsiaty produkt Apple. Aj keď úplný odchod americkej spoločnosti z Číny nie je na programe dňa, Samsung už krajinu úplne opustil v roku 2019 a svoje výrobky produkuje v štyroch rôznych krajinách.

Obrovský potenciál

India je tam, kde bola Čína pred niekoľkými dekádami, minimálne čo sa týka nákladov práce či demografie. V apríli 2023 by sa India mala stať najľudnatejšou krajinou sveta a predbehnúť Čínu. Čo je dôležitejšie, do roku 2050 poskytne svetu až šestinu svetovej pracujúcej populácie. Naopak, čínska pracovná sila už dosiahla svoj vrchol pred dekádou a začína prudko klesať. Do roku 2050 bude  priemerný vek obyvateľstva 51 rokov. Čínsky ekonomický zázrak, podobne ako ten povojnový po celom západnom svete, je možné pripísať rastu práceschopnej populácie. Indiu tento zázrak iba čaká.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa