Penzie na Slovensku sa financujú z odvodov zamestnancov a zamestnávateľov, pričom aktuálne pracuje v krajine viac ako 2,6 milióna ľudí. Napriek tomu Sociálnej poisťovni chýbajú približne tri miliardy eur na vyplácanie dôchodkov. Tento deficit nie je len krátkodobým problémom – očakáva sa, že sa stane novým štandardom verejných financií.
„Pri súčasných makroekonomických prognózach a za predpokladu nezmenenej legislatívy očakávame, že sa deficit hospodárenia Sociálnej poisťovne bez prostriedkov zo štátneho rozpočtu (vrátane poistného, ktoré platí štát) bude v strednodobom horizonte pohybovať na úrovni 2,7 až 3,0 miliardy eur,“ upozorňuje ekonóm a člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster.
Tak obrovský výpadok bude musieť vláda skôr alebo neskôr riešiť. Na výber bude mať pritom len z nepopulárnych opatrení. Schodok je možné aspoň čiastočne znížiť väčším daňovo-odvodovým zaťažením živnostníkov a spoločností s ručením obmedzeným. V súčasnej koalícii sa takéto riešenie pozdáva Smeru aj Hlasu a proti je jednoznačne SNS.
Ďalšou možnosťou je zvýšenie odvodov bežným zamestnancom. Dôchodkový systém na Slovensku funguje na princípe hrubej mzdy. Z nej zamestnanec odvedie tri percentá na invalidné dôchodkové poistenie a štyri percentá na starobné dôchodkové poistenie. Zamestnávateľ z hrubej mzdy zamestnanca odvedie tri percentá na invalidné dôchodkové poistenie a štrnásť percent na starobné dôchodkové poistenie. Na financovanie penzií slúži aj rezervný fond, do ktorého zamestnávateľ odvedie z hrubej mzdy zamestnanca 4,75 percenta. V súčasnosti sa tak penzie financujú odvodom vo výške 28,75 percenta.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?