Sporenie na budúcnosť
Česko: Priestor pre rast úrokov pri sporení bankám dáva rast sadzieb Českej národnej banky (ČNB), ktorá sa tým snaží bojovať proti vysokej inflácii. Banky ukladajú do nich prebytočné vklady za zhruba 3,75 percenta (ide o repo sadzbu) a ekonómovia čakajú v budúcich mesiacoch ďalší rast tejto základnej sadzby.
Dôležité je, akým spôsobom a kde sporiteľ ukladá financie. Pri záložniach je treba myslieť na pravidlo 1:10, teda desatinu z uložených peňazí treba dať navyše do členského vkladu. Napríklad pri termínovanom vklade 100-tisíc Kč treba zložiť členský vklad aspoň 10-tisíc Kč.
Uvedené financie sa buď zhodnocujú, alebo naopak znehodnocujú podľa hospodárskych výsledkov záložne a nie sú zahrnuté do štátneho systému poistenia vkladov. Podľa portálu penize.cz je aktuálne najvyšší úrok pri päťročných vkladoch 3,1 percenta ročne, po zdanení 2,64 percenta. Zhodnotenie úspor aj tak nedosahuje výšku inflácie, ktorá má ešte rásť.
Slovensko: Takmer pätina Slovákov dokázala aj v čase pandémie mesačne odložiť vyššiu sumu najmä vďaka zamestnaniu, obmedzenej spotrebe či ako rezervu na horšie časy. Ľudia využívali najmä bežné či sporiace účty, do popredia sa však dostáva už aj investovanie.
Ukazuje to vlaňajší decembrový prieskum agentúry IMAS pre Erste Group. Takmer dve tretiny respondentov avizovali, že v budúcnosti chcú úspory držať na bežnom či sporiacom účte, prípadne viac než tretina chce aj investovať.
Väčšina si stále volí skôr konzervatívne portfólio, pätina ľudí preferuje skôr riskantnejšie investície spojené s potenciálom vyššieho výnosu – ich podiel však v čase rastie. Ako uviedol odbor komunikácie NBS v závere minulého roka, na Slovensku si najviac ľudí sporí v banke (49 percent), z nich až 70 percent tvoria vklady na bežných účtoch a štvrtinu termínované vklady, najčastejšie na rok alebo päť rokov.
Necelých 13 percent peňazí majú Slováci uložených v cenných papieroch alebo akciách. 11 percent peňazí majú v hotovosti alebo schovaných doma „pod matracom“, dodal regulátor. Zvyšné financie majú v penzijných, poistných a iných schémach.