Od začiatku tohto roka čínsky juan stratil 13 percent svojej hodnoty voči doláru. Je to najhorší rok za posledné tri dekády. Keď naposledy čínska mena takto padala, bolo to súčasťou plánu a trhových reforiem v roku 1994 a dialo sa tak pod taktovkou Pekingu.

PK 1 Tokio - Ľudia si pripomínajú obete druhej svetovej vojny počas 77. výročia japonskej kapitulácie v druhej svetovej vojne pri svätyni Jasukuni v Tokiu 15. augusta 2022. FOTO TASR/AP

People pay respects to the war dead at Yasukuni Shrine Monday, Aug. 15, 2022, in Tokyo. Japan marked the 77th anniversary of its World War II defeat Monday. (AP Photo/Eugene Hoshiko)
Neprehliadnite

Ľudia proti centrálnej banke: japonský obor sa prebúdza

Teraz má Čínsky drak opačný problém, mena je príliš slabá a doterajšie opatrenia nepomohli. Na prelome augusta a septembra čínska centrálna banka (PBOC) nastavila silnejší výmenný kurz voči doláru pre domáci trh, čím prekvapila obchodníkov. Tí čakali podobný krok, ale PBOC stanovila ešte silnejší kurz, než sa predpokladalo.

Jedna Čína, dva juany

Čínske juany sú totiž dva. Jeden pre domáci trh (CNY) a druhý pre zahraničný trh (CNH). Pre domáci trh je kurz určený centrálne, zahraničný je obchodovaný voľne. Klesanie domáceho juanu más svoj limit a nesmie sa odchýliť o viac ako dve percentá od stanoveného kurzu. Zahraničný juan však padá najnižšie, odkedy existujú dáta.

Čínska centrálna banka musí vedieť, že má problém, pretože mena sa oslabila v dôsledku monetárnych stimulov, ktoré mali podporiť ekonomiku. Išlo o zníženie sadzieb a zníženie povinných minimálnych rezerv. Oba kroky boli namierené na posilnenie likvidity v dôsledku slabšieho výkonu ekonomiky.

Hospodárstvo je oslabené kombináciou prísnych lockdownov z dôvodu pandémie, realitnej krízy a tiež energetickej krízy. Čína si môže dovoliť mierne stimuly, podobne ako Japonsko, keďže tamojšia inflácia zostáva pod úrovňou troch percent.

Menová politika však diverguje voči doláru, ktorý sadzby zvyšuje. Peking má podobný problém ako Tokyo. Rastie tlak na odchod peňazí z domácej ekonomiky a ich odliv od zahraničia za lepšími výnosmi. Tento trend oslabuje menu a slabnúca mena napomáha importu inflácie, čo žiadna vláda riskovať nechce.

Nejde len o mierne oslabenie

Mierne oslabenie meny je pre exportéra skôr výhodou, priveľké oslabenie však prináša problém. Okrem importu inflácie zvyšuje motiváciu na odliv kapitulu do zahraničia, čo oslabenie meny ďalej posilní.

Čínska centrálna banka vidí, že jej doterajšie kroky priniesli len malý úspech v podobe brzdenia poklesu čínskej meny. Koncom septembra zazneli aj varovania, aby špekulanti nevsádzali na pokles juanu. Mohli by zle-nedobre skončiť.

Vyjadrenia čínskej centrálnej banky potvrdzujú rastúce znepokojenie ohľadne silného oslabenia meny.
Goldman Sachs, americká investičná banka

Čína od roku 2016 výrazne posilnila kapitálové kontroly, takže prípadný odliv kapitálu dokáže obmedziť. Zároveň má dostatočné devízové rezervy spojené s aktívami zahraničných bánk, ktoré dokážu odliv kapitálu kompenzovať. Čína si je tiež vedomá, že juan padá hlavne voči doláru. Oproti ostatným menám si vedie pomerne dobre.

Pred Národným kongresom, ktorý sa koná každých päť rokov a ktorý začne v polovici októbra, bude potrebné zjednať poriadok. Amerika je hlavným rivalom Číny a prepad domácej meny voči doláru tak nepôsobí dobre. Súčasný prezident Xi Jinping chce dosiahnuť precedens a ostať pri moci aj tretie volebné obdobie. Kľúčové je, aby bola krajina silná. Aspoň počas týždňa trvania kongresu.

Zahraniční investori majú opačný názor. Už od februára vypredávajú čínske dlhopisy, ktoré ponúkajú čoraz slabší výnos. Rozdiel oproti americkým dlhopisom je najvyšší za posledných 15 rokov. Aj toto prispieva k oslabeniu meny.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa