Minister Robert Habeck ako člen strany Zelených dlhodobo podporuje odpojenie Nemecka od jadrových elektrární. Podľa jeho najnovšieho vyjadrenia by si mali Nemci ponechať dve elektrárne ako rezervu (Neckarwestheim 2 a Isar 2). Tretia elektráreň Emsland má do konca roka ukončiť prevádzku. Dvadsať nemeckých vedcov podpísalo tzv. Stuttgartskú deklaráciu, v ktorej žiadajú vládu, aby sa nevzdávala jadrových elektrárni a prehodnotila doterajšiu legislatívu, ktorá počítala s úplným ukončením jadra v Nemecku do konca tohto roka. Podpísaní vedci tvrdia, že bez jadra krajina energetickú krízu neustojí.
Americký denník The Wall Street Journal rozvíril ďalšie dohady, keď uviedol, že Nemecko plánuje pokračovať v prevádzke všetkých troch elektrární. Viacerí odborníci však medzitým upozorňovali, že akékoľvek rozhodnutia o zmene v prevádzke jadrovej elektrárne musia podliehať prísnym bezpečnostným pravidlám a dlhšej príprave.
Profesor Vladimír Slugeň, ktorý sa dlhoročne venuje jadrovej energetike a bezpečnosti, pre TREND vysvetľuje, ako sa najnovšie nemecké kroky môžu odzrkadliť v technickej prevádzke elektrární.
Dve nemecké jadrové elektrárne majú zostať do apríla 2023 ako rezerva. Čo to znamená pre technické zabezpečenie elektrárne? Ako môže fungovať v rezervnom móde?
O podobnom rezervnom režime sa uvažovalo aj v prípade 2. bloku JE V-1 v Jaslovských Bohuniciach v januári 2009, kedy vrcholila tzv. I. plynová kríza a dodávky plynu cez Ukrajinu sa zastavili. Nepoznám do detailov nemecké úvahy, no predpokladám, že by šlo o časovo veľmi limitovanú prevádzku týchto dvoch elektrární na „výkonovom efekte“.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?