Firmy podnikajúce v domácej ekonomike dlhodobo nevedia obsadiť takmer 100-tisíc voľných pracovných miest. Slovenská nezamestnanosť je napriek vysokému počtu voľných pozícií najvyššia v regióne. Podľa metodiky Eurostatu dosiahla v decembri 2024 hodnotu 5,3 percenta.

V susedných krajinách je počet nezamestnaných nižší: v Maďarsku (4,3 percenta), Poľsku (3,0 percenta) a Česku (2,6 percenta). Tento rozdiel sa prejavuje aj vo výdavkoch na sociálne dávky. „V roku 2023 vynaložilo Slovensko na sociálne zabezpečenie v nezamestnanosti 0,63 percenta HDP, čo bolo najviac vo Vyšehradskej štvorke,“ konštatuje Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA). V týchto výdavkoch sú okrem dávok v nezamestnanosti započítané aj náklady na odstupné.

Najväčšie výdavky mali krajiny počas pandémie. Okrem dávok v nezamestnanosti totiž prispievali firmám aj na platy zamestnancov počas lockdownov. Česká republika sa po skončení obmedzení dokázala rýchlo vrátiť na pôvodnú úroveň. Od roku 2021 do roku 2023 výdavky klesli z 1,05 percenta HDP na 0,35 percenta HDP. Na Slovensku klesli z 0,76 percenta HDP na 0,63 percenta HDP. Za slabým slovenským poklesom je na regionálne pomery stále vysoká nezamestnanosť a relatívne vysoké výdavky na odstupné.

Ďalšie dôležité správy

KK114 Berlín - Líder tamojšej Kresťansko-sociálnej únie (CSU) a bavorský premiér Markus Söder (uprostred vľavo) a predseda Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) Friedrich Merz (uprostred) si podávajú ruky na pódiu po predčasných parlamentných voľbách v Nemecku v nedeľu 23. februára 2025 v Berlíne. Nedeľňajšie predčasné parlamentné voľby v Nemecku sa podľa výsledkov exit pollov televízie ARD skončili víťazstvom kresťanských demokratov z únie CDU/CSU, ktorí dostali 29 percent hlasov. Nasleduj
Neprehliadnite

Nemci aspoň uvažujú o naštartovaní ekonomiky nižšími daňami. Slováci čakajú na zázrak