Každá kríza má svojich víťazov a porazených. Nástup vysokej inflácie v regióne Vyšehradskej štvorky najviac ublížil Maďarsku. Práve táto krajina od novembra minulého roka mesiac čo mesiac čelí najprudšiemu rastu cien v Európskej únii. Navyše, ekonomika je už rok v recesií. Hrubý domáci produkt v medzikvartálnom porovnaní klesá už štyri po sebe idúce štvrťroky.
Rýchly odhad Európskeho štatistického úradu ukázal v druhom kvartáli 2023 prepad maďarskej ekonomiky o 0,3 percenta HDP. Ide o porovnanie oproti prvému kvartálu 2023. V rovnakom období česká ekonomika vzrástla o 0,2 percenta HDP a slovenská o 0,4 percenta HDP.
V rámci celej Európskej únie najväčší prepad, o 3,7 percenta, zaznamenalo Poľsko. Vláda vo Varšave bude mať čo robiť, aby sa vyhla recesii. Tá je definovaná ako ekonomický pokles v dvoch po sebe idúcich kvartáloch. Takýto negatívny vývoj zasiahol českú aj maďarskú ekonomiku v minulom roku. Praha sa z hospodárskych ťažkostí dokázala dostať, Budapešť trápia dodnes.
Maďarské problémy
Maďarsko naposledy takmer skrachovalo po vypuknutí finančnej krízy. Podobné problémy ako v minulosti sa môžu opakovať aj v súčasnosti. Agentúra Fitch drží maďarský investičný rating len dva stupne nad špekulatívnym pásmom na úrovni BBB. Výhľad je pritom negatívny. „Vyššie globálne úrokové sadzby, volatilné ceny energií a oslabenie dopytu zo strany kľúčových obchodných partnerov odhaľujú slabé stránky vyplývajúce z kombinácie politík, ktoré sú ovplyvnené politickými úvahami,“ konštatuje v poslednom ekonomickom hodnotení Fitch.
Najväčším problémom je obrovský verejný dlh. Ten je najvyšší v regióne. V prvom kvartáli 2023 dosiahol hodnotu 74,9 percenta HDP. Na porovnanie, slovenský bol 57,9 percenta HDP, poľský 48,1 percenta HDP a český 44,5 percenta HDP. Fitch preto odporúča maďarskej vláde už v budúcom roku prikročiť k znižovaniu sociálnych výdavkov. V opačnom prípade môže vysoký verejný dlh odradiť investorov od poskytnutia nových úverov v eurách alebo dolároch.
V krajnom prípade krajine rovnako ako po vypuknutí finančnej krízy požičia Medzinárodný menový fond. Lenže ten peniaze štátom v problémoch poskytuje výmenou za tvrdé reformy. Agentúra Fitch v maďarskej ekonomike pozitívne vníma len silný prílev zahraničných investícií. Firmy prichádzajúce z cudziny vďaka zmluvám zamedzujúcim dvojité zdanenie zaplatia v maďarskej ekonomike len deväťpercentnú daň z príjmu.
Za vysoký verejný dlh môže politika Viktora Orbána. Maďarsky premiér peniaze získané prílevom zahraničných investícií použil na budovanie sociálneho štátu. Obrovské záväzky sa pred viac ako desiatimi rokmi pokúsil znížiť rozpustením časti rezerv Maďarskej centrálnej banky. V súčasnosti sa peniaze navyše hľadajú prostredníctvom mimoriadnych sektorových daní napríklad pre rafinérie.
Dáta signalizujú príchod recesie
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?