„Ceny pohonných hmôt na Slovensku budú v prvej polovici novembra klesať. Zlacnenie by malo byť na úrovni 2 centov na liter,“ hovorí pre TREND analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak. Za prichádzajúcim zlacňovaním stojí druhá vlna pandémie v Európskej únií a hlavne obavy zo zatvárania francúzskej aj nemeckej ekonomiky.
Cena jedného barelu severomorskej ropy Brent sa ešte v utorok obchodovala za 41,7 dolára a do piatku podvečer klesla na 37,5 dolára. „Cenu tlačí nadol i diskusia ohľadom možného zvýšenia produkcie zo strany kartelu OPEC počiatkom budúceho roka. OPEC potrebuje zvyšovať príjmy z predaja ropy, a preto plánuje postupne uvoľňovať ťažobný limit,“ dodal B. Tomčiak.
Prvá vlna priniesla razantné zlacnenie
Ak sa ropní šejkovia v januári naozaj rozhodnú zvýšiť ťažbu, tak v úvode roka bude dočasný prebytok čierneho zlata na trhu. Cenu ropy momentálne tlačí dole aj všeobecná neistota ohľadom výsledku prezidentských volieb v USA a neschopnosť amerických politikov dohodnúť sa na ďalšom fiškálnom balíčku.
Počas prvej vlny pandémie koronavírus dokázal na chvíľu zraziť ceny ropy na hodnoty z konca deväťdesiatich rokov minulého storočia. Jeden barel severomorskej ropy Brent stál v úvode roka takmer 69 dolárov a do polovice mája jeho cena klesla na menej ako 20 dolárov.
Za prudkým zlacňovaním stálo zatváranie ekonomík označované ako lockdown. V snahe zastaviť koronavírus museli milióny ľudí ostať pár týždňov doma. V lepšom prípade mohli ísť maximálne do práce a v horšom len do potravín. Takmer úplne sa prerušila letecká doprava a napriek hrozbe zopakovania tvrdých opatrení aj počas druhej vlny analytici považujú podobne prudké zlacňovanie za málo pravdepodobné.
Čína vytvára tlak na zdražovanie ropy
„V základnom scenári predpokladáme, že dopyt po rope sa bude v nasledujúcich mesiacoch pomalým tempom zlepšovať a normalizovať,“ povedal analytik J&T banky Stanislav Pánis. Celkom slušné ekonomické oživenie momentálne zažíva Ázia a nad Covidom-19 sa už takmer podarilo vyhrať Číne.
V druhej najväčšej ekonomike sveta dnes na rozdiel od Európskej únie nehrozí žiadne obmedzovanie podnikania alebo výroby. Rastúci ázijský dopyt po rope pravdepodobne v najbližších týždňoch preváži nad prichádzajúcim európskym poklesom. Navyše, pre obmedzenia ťažby už dnes dopyt po rope prevyšuje ponuku približne o dva milióny barelov za deň.
„Inak povedané, myslíme si, že ceny ropy by sa mali posúvať v nasledujúcich mesiacoch mierne vyššie, za predpokladu, že v Európe nebude príliš veľa lockdownov, ktoré budú trvať príliš dlho a výrazne sa nezhorší situácia ani v Spojených štátoch,“ dodal Pánis.
Proti prudkému poklesu ceny ropy dlhodobo bojuje kartel OPEC. Ropní šejkovia v snahe zvýšiť cenu čierneho zlata sa spolu s Ruskom dohodli na obmedzení ťažby do januára budúceho roka. Táto dohoda môže byť podľa analytikov predĺžená v prípade, že druhá vlna pandémie nakoniec predsa len výrazne zníži cenu čierneho zlata.