Mladých ľudí vstupujúcich na pracovný trh často označujú výrazom „snehové vločky“. Podľa starších generácií sú krehkí a na všetko sa sťažujú. Generácie Z a Y nevyhľadávajú manuálnu prácu a preferujú život s rodičmi až do pomerne vysokého veku. Priemerný slovenský muž opúšťa rodný dom až ako 32-ročný, ženy tesne pred tridsiatkou. Slovensko je v tomto smere druhé najhoršie v Európskej únii, horšie je na tom len Chorvátsko.

Za týmito údajmi nemusí byť len rastúca pohodlnosť mladej generácie. Na Slovensku je každým rokom ťažšie získať vlastné bývanie. Mladí ľudia to majú oveľa náročnejšie ako predchádzajúce generácie. Dokonca aj v prípade, že si nájdu dobrú prácu a relatívne rýchlo zarábajú priemernú mzdu – 1 569 eur v hrubom.

TREND REALITY & DEVELOPMENT
Zdroj: TREND
TREND REALITY & DEVELOPMENT

Získanie bývania je stále ťažšie

Zhoršujúca sa dostupnosť bývania sa dá ilustrovať rôznymi ekonomickými ukazovateľmi. Zaujímavý obraz poskytuje porovnanie rastu cien nehnuteľností a platov. Priemerná cena rezidenčných nehnuteľností (byty a domy spolu) na Slovensku od roku 2014 do roku 2022 vzrástla o 87 percent, zatiaľ čo priemerná mzda vzrástla o 48 percent. Ide o harmonizované dáta od Eurostatu.

Pre priemerne plateného zamestnanca je stále ťažšie zarobiť na byt alebo dom. Väčšina ľudí pracuje za menej ako priemernú mzdu. Najmä mladí ľudia bez pracovných skúseností sú pre firmy atraktívni najmä svojou ochotou pracovať za menej peňazí. Šanca na vyšší plat prichádza až so získaním pracovných skúseností.

Ďalšou bariérou je politika Národnej banky Slovenska, ktorá v snahe zastaviť rizikové zadlžovanie zrušila stopercentné hypotéky. Na kúpu nehnuteľnosti je potrebné mať minimálne dvadsať percent z jej ceny. Ak byt stojí 150-tisíc eur, potrebné úspory musia byť aspoň 30-tisíc eur, pretože hypotékou možno požičať maximálne 120-tisíc eur.

Túto prekážku je možné obísť zobratím drahšieho spotrebného úveru, čo však znižuje možnú výšku hypotekárneho úveru. Pre mladých ľudí je po nástupe do práce extrémne náročné zarobiť si na vlastné bývanie. Z ekonomického hľadiska je najjednoduchšie žiť s rodičmi a šetriť peniaze. „Ďalšou možnosťou je bývať v podnájme. V hlavnom meste zaplatím za jednu samostatnú izbu mesačne 200 eur. Po zaplatení nákladov na stravu a cestovanie mi neostáva veľa peňazí. Preto zvažujem, že odídem na pár rokov do zahraničia,“ hovorí mladá čašníčka Petronela Petrášová, ktorá po škole žije a pracuje v Bratislave. Ako jedna z mála mladých ľudí sa osamostatnila takmer hneď po skončení školy.

Zhodnotenie o 200 percent

Viac o trhu nehnuteľností sa dozviete na konferencii TREND Reality & Development 2024

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa