Rok 2022 sa niesol v znamení vojny na Ukrajine, ktorá výrazne roztočila inflačnú špirálu a zvýšila ceny energií vrátane elektriny. Hoci takýto vývoj by mal zvýšiť nielen tržby, ale aj zisky jej výrobcov, nestalo sa tak v prípade najväčšieho producenta v krajine. Slovenské elektrárne (SE), ktoré dodávajú na Slovensko zhruba 70 percent z celkovo vyrobenej elektriny, totiž skončili v mínuse. Dvadsať najväčších producentov elektriny zvýšilo vlani medziročne tržby o 78 percent. Ich čistý zisk však klesol z predminuloročných 85 miliónov eur do straty 95 miliónov eur.

Jadrové elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach, ktoré patria pod SE, vyprodukovali vlani 60 percent všetkej elektriny vyrobenej na území Slovenska. Obnoviteľné zdroje energie (OZE) dodali takmer 25 percent elektriny. Z toho dominantnú časť vyprodukovali vodné elektrárne.

Za nimi nasledovali elektrárne vyrábajúce elektrinu pomocou biomasy (štyri percentá) a solárne elektrárne (dva a pol percenta). Zvyšok vyrobili elektrárne fungujúce na fosílne zdroje, čiže plynové a uhoľné elektrárne. Z nich najviac elektriny pre firmy a domácnosti vyrobili plynové elektrárne (vyše osem percent celkovej výroby).

Odkázaní na dovoz

Podľa údajov Organizátora krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE) výroba elektriny na Slovensku vlani dosiahla 24,68 terawatthodiny (TWh), čo je oproti predchádzajúcemu roku o viac ako tri TWh menej. Spotreba však podľa Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) dosiahla 28,33 TWh, čiže takmer 13 percent elektriny bolo treba priviesť zo zahraničia.

Slovensko sa stane vo výrobe elektriny sebestačným podľa všetkého už v tomto roku potom, čo nabehne naplno tretí reaktor v Mochovciach, pokiaľ sa, samozrejme, nezastaví prevádzka uhoľných elektrární vo Vojanoch a Zemianskych Kostoľanoch.

Samotný nový jadrový blok v Mochovciach bude mať pri spustení inštalovaný výkon 471 megawattov. To pokryje okolo 13 percent z celkovej spotreby elektriny na Slovensku. Výrazným spôsobom môže v dosiahnutí sebestačnosti pomôcť zníženie spotreby elektriny, najmä šetrenie s elektrinou v domácnostiach, inštitúciách a priemysle.

Štát nezískal ani cent

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa