Zatiaľ čo sa hlavná pozornosť na finančnom trhu sústredí na extrémne pohyby akciových trhov, existuje komodita, ktorá akcie v rýchlosti prepadu akcie predbehla.
Počas prvého aprílového týždňa index S&P 500 klesol o 8,9 percenta, technologický Nasdaq 100 o 9,3 percenta, avšak cena ropy sa prepadla o 14,5 percenta. Za jeden barel severomorskej zmesi Brent sa aj aktuálne platí 63 dolárov, čo je najmenej za posledné štyri roky, napriek tomu, že akcie sa odrazili o 10 percent vyššie.
Trh s ropou sa už niekoľko mesiacov pripravuje na postupne rušenie škrtov produkcie kartelu OPEC, ktorý kontroluje 40 percent svetovej produkcie a 60 percent exportu ropy. Ak sa k tomu pripočíta Ruská federácia, ktorá v posledných rokoch koordinuje svoje kroky s OPEC-om, ide o viac ako 50 percent svetovej produkcie a takmer 70 percent exportov.
Škrty produkcie zaviedol kartel prvý krát v roku 2016 v reakcii na rastúcu produkciu ropy v USA. Ďalšia vlna škrtov prišla v čase pandémie v roku 2020. Ich celkový objem k dnešnému dňu dosahuje 5,86 milióna barelov denne. Časť škrtov a znižovanie kvóty bolo v skutočnosti zreálnenie produkcie, keďže viacerí členovia OPEC nedokázali produkovať toľko ropy, koľko im dovoľovala kvóta. Ich vrty starli a bez dodatočných investícií produkcia klesala.
Druhú časť škrtov vo výške 2,2 milióna barelov denne kartel zaviedol po roku 2022 a ich cieľom bolo zvýšiť ceny ropy na čo najvyššiu úroveň, aby sa zvýšili príjmy do štátnych rozpočtov exportérov. Saudská Arábia plánovala dostať cenu ropy nad 100 dolárov za barel, no tento pokus skončil fiaskom.
Napriek obmedzeniu produkcie OPEC-u, najmä Saudskej Arábie, dieru na trhu zaplnila konkurencia – USA, Brazília a ďalší producenti zvýšili produkciu, čím udržali rovnováhu na trhu, ale zároveň spôsobili, že podiel Saudskej Arábie klesol na niekoľkoročné minimá.
Dlho odkladaný nárast produkcie je tu
Pôvodne sa dobrovoľné škrty mali začať postupne rušiť v júni 2024. Odvtedy sa tento krok tri krát odložil. Najskôr na september 2024, potom na december a finálne na apríl 2025. Hoci sa v OPEC-u hovorilo o ďalšom odklade rušenia škrtov, v skutočnosti už na to nebola vôľa. Aprílové stretnutie tak prinieslo očakávané rozhodnutie o postupnom náraste produkcie od mája 2025.
Za aktuálnym prepadom cien ropy je okrem obáv o prepad dopytu pri spomaľovaní ekonomiky aj nečakane rýchle navýšenie produkcie. Pôvodne sa producenti dohodli, že osem krajín v rámci OPEC+, ktoré majú voľné produkčné kapacity, zvýšia produkciu o 135-tisíc barelov. Ak sa nič nečakané nestane, ďalší mesiac sa produkcia navýši o rovnaký objem. Ohlásené navýšenie však bolo trojnásobne väčšie - produkcia bude rásť o 411-tisíc barelov denne. Postarajú sa o to Rusko, Saudská Arábia, Spojené Arabské Emiráty, Kuvajt, Irak, Alžírsko, Kazachstan a Omán.
Prekvapivé rozhodnutie prišlo po tom, ako na uzatvorenom konferenčnom hovore v rámci kartelu prebehla hádka o dodržiavaní kvót. Viaceré krajiny produkujú viac, ako im dovoľuje kvóta a tým si navyšujú svoje príjmy a podiel na trhu na úrok ostatných členov, ktorí kvóty dodržiavajú. Tento vývoj nahneval hlavne lídra kartelu Saudskú Arábiu.
Znížte produkciu, alebo čeľte hnevu
Paradoxne na čele krajín, ktoré prekračujú kvóty je Kazachstan, ktorý dostal vyššiu kvótu. Kartel tlačí na stredoázijskú krajinu, ktorá má podobne ako Rusko koordinovať svoju produkciu s OPEC v rámci širšieho zoskupenia OPEC+, aby napriek vyššej kvóte postupne obmedzovala produkciu a kompenzovala tak doterajšie prekračovanie povolenej kvóty. To isté platí pre Irak a Rusko.
Práve vyššia produkcia krajín a tým spojený prudký pokles ceny má na neposlušných členov kartelu zatlačiť. Každý producent ropy v karteli totiž pocíti zníženie príjmov a ak sa neposlušní členovia neuskromnia, pokles ceny bude ešte väčší. Po aprílovom rokovaní už každý v karteli vie, na koho má hnev smerovať. Či bude táto taktika fungovať, ukáže až čas.
Keďže Kazachstan prekračoval produkciu o 135-tisíc barelov denne a Irak o 119-tisíc barelov denne (Rusko z dôvodu infraštruktúrnych obmedzení už kvótu drží), ak by sa tieto dve krajiny znížili produkciu o objem, o ktorý doteraz kvótu prekračovali, celkové tempo rastu produkcie nebude vyššie, ako sa pôvodne plánovalo.
V stávke je veľa, pretože nárast produkcie v máji je len začiatkom procesu rozpustenia 2,2 miliónového škrtu produkcie. V pláne je pokračovanie postupného zvyšovania produkcie tempom 135-tisíc barelov každý mesiac až do jesene 2026.
OPEC mal ambíciou ovládať celosvetový trh s ropou, ale má problém urobiť si poriadok doma. Znamená to, že motoristi sa môžu tešiť na nové minimá cien palív v tomto roku.
