Keď Irán v prvej polovici apríla zaútočil stovkami dronov a rakiet na Izrael a ten sa úspešne ubránil, nezdalo sa, že sa udialo niečo výnimočné. Rakety v regióne lietajú už od októbra a toto vyzeralo len ako ďalšia prestrelka vo vzdušnom priestore. V tom momente však zazvonili alarmy nielen vo Washingtone, ale aj v Abú Zabí, Rijáde a pravdepodobne i ďalších dôležitých miestach.
Saudská Arábia a Irán obnovujú vzťahy, Čína vytvára novú rovnováhu v karteli
Nie že by bol útok úplne nečakaný, no všetci zainteresovaní dúfali, že k nemu nakoniec nedôjde. Došlo, a stali sa tri kľúčové veci, ktorých dosah zatiaľ nie je možné presne vyhodnotiť. V prvom rade bola prekročená červená čiara, ktorá platila celé dekády.
Irán má síce oficiálne za cieľ ukončenie existencie Izraela, nepísaná dohoda však bola, že naň nebude priamo útočiť, inak bude mať problém s USA, ktoré za Izraelom stoja. Namiesto toho prebiehal sprostredkovaný konflikt s pomocou militantných skupín v Sýrii, Libanone či Jemene. Jednou z nich je napríklad Hamas, ktorý v októbri zaútočil na Izrael, či Hizballáh.
Teraz však Irán zaútočil priamo, a to mení pravidlá hry. Znamená to eskaláciu konfliktu, pretože teraz je do vojny priamo zapojený Irán, a to je trochu iný kaliber ako militantná skupina. Washington chcel utlmenie konfliktu a nie jeho eskaláciu.
Existuje ešte nádej, že Irán, ak sa mu dá veriť, nemá v pláne rozpútať novú fázu konvenčnej vojny proti Izraelu, iba ho chcel potrestať za izraelský útok na iránske veliteľstvo ozbrojených síl v Sýrii. Vec považuje za uzavretú a varuje Izrael pred odvetou.
Ako Arabi zachránili Izrael
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?