„Táto transformácia môže mať okrem víťazov aj porazených,“ vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová pri otváraní konferencie Zelený reštart Slovenska. Transformáciou myslela prechod na uhlíkovú neutralitu. Prezidentský úrad chce ísť v tomto smere príkladom. Do roku 2030 sa má úrad stať, ako prvá verejná inštitúcia, uhlíkovo neutrálnym.

Nie všade však vidíme rovnaké odhodlanie. Naznačila to aj konferencia, ktorú zorganizoval Euractiv Slovensko a ktorej ústrednou témou bol plán obnovy, z ktorého by sme teoreticky mohli „zelený reštart“ financovať. Z balíka takmer 6 miliárd eur bude na zelené investície pevne stanovený limit, ktorý sa nebude dať podliezť.

Čo zatiaľ vieme o Fonde obnovy? Kým zo začiatku sa uvažovalo o tom, že štáty by mohli dostávať balík peňazí výmenou za uskutočnené reformy, teraz je už jasné, že nám Európska komisia pošle financie len na konkrétne investičné projekty. Definitívne pravidlá sa však stále doťahujú a proces najnovšie pribrzdil postoj Poľska a Maďarska, ktorým sa nepáči podmienenie čerpania fondu dodržiavaním zásad právneho štátu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa