V rámci prebiehajúcej konsolidácie verejných financií sa takmer nediskutuje o podpore hospodárskeho rastu. Koaličným politikom postačujú dobré čísla z trhu práce. Väčšina obyvateľov má čoraz menší problém nájsť si prácu. Nezamestnanosť klesla z 5,9 na 5,4 percenta, no riziká pre dlhodobý rast pretrvávajú. Od prvého kvartálu 2023 do prvého kvartálu 2024 klesla nezamestnanosť z 5,9 na 5,4 percenta. V tom istom čase miera voľných pracovných pozícií stúpla z jedného na 1,2 percenta. Tento pozitívny vývoj s veľkou pravdepodobnosťou vydrží minimálne do konca roka.

Slovenský trh práce je v súčasnosti efektívny. „Väčšina ľudí si dokáže nájsť prácu a firmy sú schopné obsadiť voľné miesta,“ uvádza Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA). Napriek tomu, podľa analytikov pracujúcich pod úradom vlády, sú viditeľné aj určité mínusy. „Rizikom je, že sa podniky nebudú rozširovať a vytvárať nové pracovné miesta. To môže brzdiť investície do inovácií a zlepšovania produktivity, čo bráni dlhodobému hospodárskemu rastu,“ tvrdí inštitút.

Domáca ekonomika trpí nedostatkom silného rozvojového impulzu, napríklad v podobe zníženia firemných daní. Slovenskí politici však, v snahe získať priazeň voličov, posledné roky uprednostňujú zvyšovanie sociálnych výdavkov, napríklad vo forme trinástych dôchodkov. Preto je daňová reforma v tomto volebnom období málo pravdepodobná. Existujú však aj iné možnosti na podporu tvorby pracovných miest, najmä v oblasti zahraničných investícií a prilákania kvalifikovanej pracovnej sily.

Investície a pracovná sila

V regióne majú priaznivú kombináciu nízkej nezamestnanosti a vysokého počtu neobsadených pozícií Rakúsko a Česká republika. Môže za to viacero faktorov, ktoré odlišujú obidve krajiny od Slovenska. Jedným z hlavných dôvodov je diverzifikácia priemyslu a investície do inovácií. Obe krajiny majú silnú priemyselnú základňu, ktorá sa neobmedzuje iba na automobilový sektor, ako je to v prípade Slovenska. V Česku napríklad rýchlo rastie IT sektor a služby zdieľaných centier, zatiaľ čo Rakúsko investuje do biotechnológií a špecializovaných služieb, čo zvyšuje dopyt po kvalifikovanej pracovnej sile.

Ďalším dôležitým faktorom je podpora zahraničnej pracovnej sily. Rakúsko sa v rámci riešenia nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily spolieha na program Red-White-Red Card (RWR karta), ktorý umožňuje odborníkom z krajín mimo Európskej únie získať legálne pracovné povolenie a trvalý pobyt v krajine. Jednou z hlavných výhod je, že karta sa najprv vydáva na dva roky, no po ich uplynutí môže byť pracovné povolenie rozšírené na neobmedzený čas. Zároveň umožňuje zlúčenie rodiny, a za pracujúcim odborníkom môže do krajiny legálne pricestovať jeho manželka aj deti. Vláda tiež organizuje v zahraničí rôzne náborové kampane, ktorých cieľom je presvedčiť odborníkov, aby sa rozhodli žiť práve v Rakúsku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa