Európa a Ázia sa stali konkurentmi na trhu so zemným plynom. Ten putuje tam, kde je lepšia cena. Celá situácia má však aj ďalší rozmer a tým je zmena správania sa európskych obchodníkov s plynom. To môže následne ovplyvniť správanie sa dodávateľov plynu do Európy.
Ceny plynu momentálne nižšie nepôjdu, na dne číha Ázia a skupuje LNG
Ďalší vývoj bude z veľkej časti závisieť aj na USA, ktoré sa stali počas minulého roka najväčším exportérom LNG. Stalo sa tak aj vďaka dodávkam do Európy, ktoré boli z pohľadu USA rekordné. Zároveň si exportéri pripísali výborný rok z pohľadu podpisu dlhodobých zmlúv, ktoré sú základným kameňom tohto biznisu.
Zatiaľ čo v roku 2021 podpísali americkí exportéri dodávky v objeme šesť miliónov ton LNG ročne, v roku 2022 to už bolo deväť miliónov ton. V prepočte ide o desatinu objemu, ktorý ročne dodá do Európy napríklad Nórsko, ale historicky ide o bezprecedentné objemy, ktoré by mali ďalej rásť. Aspoň doteraz sa tak zdalo.
Dlhodobý trh s plynom je stabilnejší
Európa má nateraz dosť plynu, a preto nevidí potrebu amerických dodávok tak urgentne, ako ešte pred pár mesiacmi. Aktuálne, pochopiteľne, plyn naďalej kupujú, ale skôr na spotovom trhu, kde sú o niečo lepšie ceny.
Ak je plynu dostatok, spotové ceny sú nižšie ako dlhodobé a naopak, ak nastane nedostatok, ako prvé prudko rastú spotové ceny, zatiaľ čo dlhodobé reagujú pomalšie a s odstupom.
To je presne lekcia posledných mesiacov, Európa mala menej dlhodobých kontaktov a viac spotových. Japonsko, najväčší importér LNG na svete pritom jasne ukazuje, že dlhodobé kontrakty sa v dlhšom časovom horizonte oplatia viac a prinášajú stabilitu.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?