Rusko je krajina zázrakov. Hoci je uprostred vojny a má za sebou prvý bankrot za posledné storočie, jeho mena nepadá, ale práve naopak, prudko stúpa. To čakal málokto.

JB 31 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin  počas stretnutia s top predstaviteľmi z oblasti leteckého priemyslu v Rusku v súvislosti so sankciami Západu prostredníctvom videokonferencie v jeho rezidencii Novo-Ogarjovo pri Moskve 31. marca 2022. Putin oznámil, že podpísal dekrét, podľa ktorého budú musieť zahraniční odberatelia od 1. apríla platiť za dodávky ruského plynu v rubľoch. V prípade, že sa platby nezrealizujú, kontrakty budú zastavené. TASR o tom informuje na základe správy agentúry
Neprehliadnite

Rusku nestačia príjmy z ropy a plynu, rozpočet je v deficite

Na druhej strane, v krajine, kde sa všetko deje na príkaz vodcu, je však možné zariadiť čokoľvek. Kremeľ chcel silný rubeľ, tak ho dostal. Náklady ani dôsledky nie sú pre lídrov krajiny podstatné.

Ako posilniť kurz? Prikázať nákup, zakázať predaj

Počas februára a marca 2022 urobila Moskva drastické kroky. Ruská centrálna banka obmedzila množstvo amerických dolárov, ktoré si Rusi mohli vybrať zo zahraničných účtov.

Kremeľ zároveň prikázal firmám, aby 80 percent príjmov preklápali do rubľa, čiže tie boli nútené menu nakupovať, lebo inú možnosť ani nemali. Úroková miera stúpla na 20 percent, takže ľudia boli odmeňovaní za držanie ruskej meny.

Zatiaľ čo v marci stál jeden americký dolár 158 ruských rubľov, na konci júna to už bolo len 53 rubľov. V Rusku je však verejným tajomstvom, že skutočný kurz rubľa je niekde úplne inde.

Tak to už v Rusku skrátka chodí, vodca prikáže, aby bola mena silná, a tak sa urobia také opatrenia, aby sa mena na papieri skutočne posilnila. Na ulici však dolár za 53 rubľov rozhodne nikto nekúpi, kurz ruskej meny je len umelý.

Skutočný kurz ruskej meny je niekde inde

Umelý kurz platí pre firmy a štátny rozpočet, obyvatelia ho však necítia a neprofitujú z neho. Najnovšie sa kurz dostal priveľmi vysoko a znížiť ho nepomáhajú ani kroky, ako napríklad osekanie úrokovej miery či uvoľnenie kapitálových kontrol. Situácia sa začína zamotávať, pretože vládne intervencie sa otočili proti nej.

Ruský rubeľ je silný, ale len na papieri. Ak by Moskva nechala svoju menu voľne plávať, jeden dolár by stál aj 180 rubľov, teda v závislosti do vývoja konfliktu.
Brendan McKenna, menový stratég Wells Fargo

Kurz rubľa voči euru či doláru v súčasnosti neurčuje trh, ale Moskva. Vzhľadom na sankcie a nízky objem obchodov možno rubeľ len ťažko obchodovať na devízovom trhu, objemy obchodov sa drasticky prepadli a menový kurz rubľa nehovorí o ekonomike absolútne nič.

Dokonca ani špekulanti sa rubľa nechytajú. Hoci Rusko rado poukazuje na silnú menu, na dôkaz toho, že sankcie nefungujú, opak je pravda.

Bez ohľadu na oficiálny kurz rubľa, sankcie silne zasahujú ruskú ekonomiku. Inflácia výrazne rastie, banky sú pod tlakom a finančné podmienky sa dramaticky sprísnili.
William Jackson, ekonóm pre rozvíjajúce sa ekonomiky Capital Economics

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa