Umelá inteligencia môže v mnohých oblastiach extrapolovať budúcnosť lepšie ako človek, najmä tam, kde sú dostupné kvalitné dáta a jasné vzory. Nie je to názor autora článku, ale ChatuGPT 4.0, ktorý odpovedal na položenú otázku. Zároveň však dodal, že „v oblastiach, kde je potrebné hlbšie porozumenie kontextu, komplexné uvažovanie a etické rozhodovanie, sú ľudské schopnosti stále nenahraditeľné.“
Stroj preto ponúkol kompromisnú odpoveď: „Najlepšie výsledky často pochádzajú z kombinácie AI a ľudských schopností. AI môže poskytovať dáta a analytické schopnosti, zatiaľ čo ľudia môžu pridávať kontext, intuície a morálne rozhodovanie. Takáto spolupráca môže viesť k lepšiemu a informovanejšiemu rozhodovaniu a predikciám.“
TREND s istou dávkou nadľahčenia položil umelej inteligencii otázky, o ktorých sa v spoločnosti často hovorí. Napríklad ako bude v roku 2100 vyzerať nemocnica Rázsochy, či bude na začiatku ďalšieho storočia existovať chudoba a ako budú v budúcnosti vyzerať parlamentné diskusie.
Odpovede však určite treba brať s rezervou. O limitoch umelej inteligencie najlepšie hovorí jej pokus o humor. Pri požiadavke o vygenerovanie vtipu o roku 2100 prišla takáto odpoveď:
Prečo sa ľudia v roku 2100 smejú, keď sa pozerajú na staré fotky z roku 2023?
Pretože sa čudujú, ako sme mohli žiť bez lietajúcich áut a robotických psov, a ešte stále sme fotili selfie!
Druhý pokus bol trocha z iného súdka:
V roku 2100 sa pýta vnuk svojho starého otca:
„Dedko, ako ste v roku 2024 riešili problémy so zdravím?“
Dedko sa zasmeje a odpovie: „Nuž, vtedy sme ešte verili, že tabletka na bolesť hlavy a pohár vody je všetko, čo potrebujeme. Teraz máme roboty, ktoré nám upravujú DNA priamo doma!“
Odpovede umelej inteligencie na ďalšie otázky si pozrite v galérii.