Nová administratíva v Bielom dome obnovuje heslo „drill, baby, drill“, ktoré symbolizuje cieľ maximalizácie príjmov z exportu fosílnych palív. Avšak na rozdiel od Ruska, kde vláda priamo kontroluje strategické sektory, americkí producenti majú úplnú autonómiu. Ich rozhodovanie sa riadi trhovými pravidlami a záujmami akcionárov, nie želaniami politikov.

Donald Trump už počas prvého dňa vo funkcii zrušil obmedzenia na povoľovanie nových LNG exportných terminálov. Kým sa tento krok prejaví v praxi, potrvá niekoľko rokov. Americkí naftári však majú z predchádzajúceho obdobia cenné skúsenosti, ktoré ich vedú k opatrnosti.

Lekcie z minulosti a dôraz na udržateľnosť

Produkčný boom v USA z prvej dekády 21. storočia viedol k nadprodukcii ropy a zemného plynu, čo spôsobilo ich výrazný cenový prepad. Cena ropy klesla o 70 percent v priebehu 18 mesiacov, zatiaľ čo cena zemného plynu sa prepadla o 60 percent. Tieto dramatické zmeny spôsobili problémy s obsluhou dlhov a vyplácaním dividend.

Americkí producenti sa preto naučili opatrnosti. Ich prístup sa riadi heslom „pomaly ďalej zájdeš“. Ten spočíva v snahách hospodárne spravovať svoje záväzky a minimalizovať riziká na volatilnom komoditnom trhu. Zároveň si uvedomujú pravidlá takzvaného bravčového cyklu, keď obdobia prebytku produkcie striedajú obdobia nedostatku.

Tento cyklus je spôsobený tým, že vysoké ceny motivujú producentov k navyšovaniu produkcie, no kým sa zvýšená produkcia dostane na trh, ceny klesajú, čo vedie k obmedzeniu investícií a opätovnému vzniku nedostatku. Aj preto americkí naftári nie sú ochotní rýchlo reagovať na výzvy novej administratívy alebo meniace sa preferencie trhu.

Európa ako komplikovaný partner

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa