Napriek tomu, že Slovensko nakupuje ruský plyn od Gazpromu za trhové ceny, vyjde to oproti iným alternatívam lacnejšie. Môže za to nižšia cena prepravy. Ak by musel Slovenský plynárenský priemysel (SPP) dodávať plyn firmám a bežným občanom z iných zdrojov cez západné trasy, celková cena plynu by bola vyššia. Využívaniu „lacnejšieho“ ruského plynu však možno čoskoro odzvoní. Ukrajina totiž varovala, že po ukončení zmlúv na jeho prepravu tranzit cez svoje územie definitívne zastaví.
Alternatívy sú existenčne dôležité
Pre bezpečnosť dodávok plynu na Slovensko je pre slovenskú vládu kľúčová otázka zachovania prepravy plynu cez Ukrajinu aj po roku 2024. Keďže je to ohrozené, pre krajinu sú existenčne dôležité aj iné alternatívy k ruskému plynu.
Keďže sú Ukrajinci vo vojne so svojím východným susedom, tamojší politici sú proti predĺženiu zmluvy s Ruskom. O tom nedávno hovoril ukrajinský minister energetiky German Galuščenko. Vyhlásil, že preprava ruského plynu súkromnými spoločnosťami sa po vypršaní zmluvy medzi Ruskom a Ukrajinou skončí.
Takýto krok zo strany Ukrajiny by znamenal stopku pre dovoz ruského plynu pre Slovensko i ďalšie krajiny Európy. Pri preprave plynu z Ruska už do úvahy neprichádza ani plynovod Jamal – Európa. Ten vedie cez Bielorusko a Poľsko do Nemecka. Tam Gazprom zastavil dodávky koncom roka 2021.
Po útoku na Ukrajinu zastavili Rusi aj dodávky cez plynovod Nord Stream 1, ktorý zásoboval Nemecko. Ruský plyn ešte ostane v hre cez plynovod Turkish Stream. Či túto trasu bude môcť využiť Slovensko, zatiaľ nevedia ani v SPP.
Z uvedených dôvodov európske krajiny začali hľadať iné alternatívne zdroje i trasy na prepravu zemného plynu. Viaceré západné štáty vrátane Nemecka dokonca začali intenzívnejšie stavať nové terminály na skvapalnený zemný plyn, čiže LNG.
Na ďalšiu zaujímavú možnosť poukazuje výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu Richard Kvasňovský. Pripomína existenciu iniciatívy, ktorej cieľom je dostať do strednej a východnej Európy dodávky zemného plynu z kaspickej a čiernomorskej oblasti.
„Jednou z nich je iniciatíva Solidarity Ring, ktorej súčasťou sú prepravcovia zemného plynu z Bulharska, Rumunska, Maďarska a Slovenska spolu s azerbajdžanským producentom zemného plynu,“ spresňuje odborník.
Dlhšia trasa zvyšuje cenu
Alternatívne zdroje začali hľadať aj slovenské distribučné spoločnosti vrátane SPP. Hoci ich našli, a to viaceré, ešte stále dodávajú ruský plyn. Kým bude ruský plyn prúdiť na Slovensko, inak to ani nebude. Naopak, viaceré spoločnosti plyn z iných zdrojov využívajú na obchodovanie na trhoch bez ich fyzického nákupu.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?