V pondelok a utorok sa uskutoční zasadnutie Rady Európy, na ktorom sa má rozhodnúť o šiestom balíku sankcií voči Rusku. Už týždne ho blokuje Maďarsko odmietaním plánu na odstrihnutie sa od ruskej ropy. Nestačí mu ani ponúknuté prechodné obdobie do roku 2024.

Šiesty sankčný balík má okrem sankcií na ropu prísť so sankciami na ďalšie ruské banky, vrátane najväčšej Sberbank. Rovnako má zabrániť ruským subjektom, aby nakupovali v Európskej únii nehnuteľnosti. Kostrou sankčného balíka je však zákaz dovozu ruskej ropy. Bez neho by bol politickým zlyhaním.

Nemecká otočka

Koncom týždňa prišli z Berlína náznaky, že krajina je ochotná spraviť ústupok – zakázať iba dovoz ropy prepravovanej po mori, nie prepravovanej ropovodom Družba. Pre európskych politikov je dôležité, aby balík prešiel, a nezhody s Maďarskom by riešili až následne.

Budapešť by mala s takýmto plánom súhlasiť, aj keď stále nie je isté, ako sa k tomu postavia ostatné západné krajiny – či nebudú situáciu vnímať ako energetickú nevýhodu. Pokračovanie prúdenia ropy ropovodom Družba by však vyhovovalo aj Nemecku.

„Pôvodne išlo o to dať Viktorovi Orbánovi priestor, avšak teraz Nemecko vidí príležitosť pomôcť si. Preto tlačilo na to, aby sa zúžil rozsah ruských sankcií,“ povedal nemenovaný európsky diplomat pre Telegraph.

Sankcie zmäkli

Podľa informácii Bloombergu má Európska komisia na rokovaniach začiatkom budúceho týždňa ponúknuť v šiestom sankčnom balíku výnimku na import ruskej ropy ropovodom Družba. Snaha Viktora Orbána by sa mu tak oplatila a krajina bude môcť po limitovaný čas stále dovážať lacnú ruskú ropu, čím by financovala aj lacné palivo na maďarských čerpacích staniciach.

Už predtým narazili niektoré opatrenia zo šiesteho balíka na odpor európskych krajín. Pôvodne mali mať európske lodné spoločnosti zákaz prepravovať ruskú ropu tretím štátom. Výrazne by to postihlo Grécko, ktorého flotila zabezpečuje takmer polovicu ruskej morskej prepravnej kapacity. Po námietkach Atén sa tento návrh zo šiesteho balíka škrtol. A sankcie sa zmäkčujú ďalej. Zdá sa tak, že by mohli byť posledné.

Rusku hrozí, že v strednodobom časovom horizonte príde o exportnú kapacitu vo výške 1,6 milióna barelov denne. V roku 2021 krajina exportovala zhruba 3,8 milióna barelov ropy denne, z toho do Ázie smerovalo 1,5 milióna, do Európy po mori 1,6 milióna a ropovodom Družba viac ako 0,7 milióna barelov denne.

Nemecko potrebuje ruskú ropu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa