Začiatkom roka získala len dva roky stará spoločnosť Figure AI investíciu v hodnote stovák miliónov dolárov, aby mohla rýchlejšie napredovať v oblasti trénovania robotov a ich výroby. Investormi do startupu boli OpenAI, Microsoft a Nvidia. „Našou víziou vo Figure je čo najskôr uviesť humanoidné roboty do komerčnej výroby“, povedal generálny riaditeľ Brett Adcock.

Spoločnosť očakáva, že jej humanoidné roboty, ktoré sú schopné vykonávať úlohy ako presúvanie prepraviek na dopravný pás, by mohli zmierniť nedostatok pracovnej sily a obsadiť až 10 miliónov „nežiaducich alebo nebezpečných“ pracovných miest len v USA. Štúdia spoločnosti Deloitte z roku 2021 tvrdí, že do roku 2030 bude mať americký výrobný sektor deficit 2,1 milióna pracovných miest, ktoré by mohli obsadiť roboty.

Išlo by tak o exponenciálny rast implementácie robotov do výrobného procesu. Docent na Bostonskej univerzite a odborník na priemyselné roboty Pascual Restrepo pre Financial Times potvrdil, že roboty bez AI už od 80. rokov 20. storočia nahradili šesť až deväť miliónov pracovných miest vo výrobe.

Väčšina odborníkov predpovedá, že AI povedie k väčšiemu zníženiu počtu pracovných miest. Spoločnosť Nash Squared, ktorá minulý rok uskutočnila prieskum medzi technologickými lídrami na celom svete, odhadla, že 14 percent pracovných miest vo výrobnom a automobilovom priemysle zanikne v dôsledku „automatizačných“ technológií vrátane AI v priebehu nasledujúcich piatich rokov.

Robotizácia zasiahne priemysel

Zapojenie robotizácie a automatizácie do priemyslu je omnoho jednoduchšie ako v prípade väčšiny služieb, ktoré si vyžadujú komplikovanejšie pracovné procesy. Príkladom nedávneho zlyhania sa stal americký McDonald's, ktorého snaha nahradiť zamestnancov v drive-through umelou inteligenciou skončila fiaskom, keď napríklad zákazník dostal k zmrzline aj slaninu. V priemysle sú však procesy ľahko opakovateľné, čo vytvára potenciál pre omnoho produktívnejšie nastavenie automatizácie.

V tomto smere majú najväčší potenciál európske krajiny zamerané na priemysel. Najväčším problémom na pracovnom trhu bude nedostatok zamestnancov, dokonca bez ohľadu na ich kvalifikáciu. Nahradenie ich práce robotmi je prirodzeným riešením problémov. A ak náklady na prácu budú rásť podobným tempom ako doteraz, ohrozené budú aj existujúce pozície.

Najviac ohrozené pracovné miesta budú v najpriemyselnejších krajinách Európy. Medzi ne patrí aj Slovensko. V Únii pracuje v priemysle menej ako 14 percent zamestnancov. Od roku 1996, kedy sú prvé dáta, počet zamestnancov v priemysle v EÚ klesol o päť percentuálnych bodov.

Trend je neúprosný nielen v EÚ, ale vo všetkých rozvinutých krajinách. Výnimkou sú rozvíjajúce sa krajiny, ako Čína, ktoré priťahovali investície pomocou lacnej pracovnej sily. Odkedy Čína vstúpila do Svetovej obchodnej organizácie v roku 2001, podiel zamestnancov v poľnohospodárstve klesol z vyše 50 percent na 23. Pritom sa podiel pracovníkov v priemysle zvýšil z 22 len na 32 percent, zvyšok išiel pracovať do služieb. To je trend, ktorému bude priemysel len ťažko vzdorovať aj v tak priemyselne zameranom regióne, ako je Európa.

Expozícia východnej Európy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa